Prawidłowe przechowywanie związków toksycznych czy trujących jest obowiązkiem wszystkich zarządzających zakładami przetwórczymi czy fabrykami. Jeszcze kilkanaście lat temu zdarzało się, że takie odpady były usuwane wprost do gleby czy zbiorników wodnych – ze względu jednak na olbrzymie skażenie środowiska proceder ten jest obecnie karany olbrzymimi grzywnami. Współcześnie zalecane jest stosowanie odpowiednich zbiorników.
Jak zbudowane są zbiorniki na odpady toksyczne?
Zbiorniki na substancje toksyczne tworzone są z olbrzymią pieczołowitością – wszystko po to, aby spełniać surowe normy i zagwarantować, że toksyny nie przedostaną się do środowiska naturalnego skażając go. Zbiorniki Prox wykonywane są z różnorodnych tworzyw – wszystko zależy od tego, jakie substancje będą w nich przechowywane. Wspólną cechą jest fakt, że materiały muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy działanie rdzy, która w efekcie może prowadzić do ich rozszczelnienia. Wiele zbiorników posiada podwójną budowę – oznacza to, że jeden zbiornik jest umieszczony w drugim, pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń, niezbędna w razie wycieku.
Zbiorniki nierzadko tworzone są na konkretne zamówienia – wynika to głównie z ich rozmiarów. Producenci oferują składanie zbiorników w miejscu wyznaczonym przez producenta.