Motoryzacja

Zabezpieczenie przed rdzą przy pomocy cynku?

Wszystkie naprawy blacharsko-lakiernicze czy też modyfikacje naszego samochodu pod tym względem, jak chociażby wycięcie otworów w blachach na przeprowadzenie CAI wymagają późniejszego zabezpieczenia przed rdzą. Jeżeli zlekceważy się ten moment to można być pewnym, że po kilku miesiącach w tych miejscach pojawi się rdza!
O ile w chociażby klimacie kalifornijskim trudno uświadczyć zardzewiałe samochody wymagające remontu generalnego blachy ze względu na rdzę czy też patrząc znacznie bliżej, na Hiszpanię, gdzie również sytuacja jest podobna, o tyle w Polsce mamy do czynienia z wieloma czynnikami wpływającymi na szybkie występowanie i postępowanie rdzy – między innymi mamy zimę z ulicami posypywanymi agresywną solą. Właśnie z tego powodu niezwykle ważne jest zabezpieczenie blachy, po nawet najmniejszych naprawach czy modyfikacjach.

Cynk w sprayu

Jednym z najlepszych związków chemicznych wiążących się z blachą i zabezpieczającym ją przed pojawieniem się rdzy jest cynk dostępny w formie sprayu. Cynk w sprayu to przeważnie mieszanka cynku (minimum 90% opakowania w zależności od producenta) z aluminium.

Właściwości?

Niezależnie od producenta cynku w sprayu możemy mówić tutaj o estetycznej ochronie antykorozyjnej, która posiada bardzo dobrą przyczepność do podłoża, a tym samym ochronie odpornej na późniejsze warunki, w których przyjdzie jej „pracować”. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że cynk w sprayu odporny jest na temperaturę do 120 stopni Celsjusza i po wyschnięciu może być bez przeszkód lakierowany – sam cynk w sprayu powinniśmy traktować jedynie jako pierwszą warstwę ochronną, a następnie pokryć go już właściwymi lakierami.

Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom cynk w sprayu nie jest wcale preparatem drogim, na który nie mógłby sobie pozwolić przeciętny Kowalski – w zależności od sklepu przyjdzie nam zapłacić za puszkę o pojemności 400-500 mililitrów od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jaki producent?

Często pojawiającym się pytaniem jest to o wybór producenta najlepszego cynku w sprayu – wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystkie cynki w sprayu mają bardzo podobny skład chemiczny. Jeżeli jednak chcemy się na coś decydować to warto porównać ilość cynku u poszczególnych producentów i wybrać preparat z jego największą zawartością.
Podsumowując, cynk w sprayu jest dobrą ochroną antykorozyjną, jeżeli tylko zadbamy o niego na pierwszym etapie naszych ingerencji w blachę samochodu. Jeżeli zaniedbamy ten moment to możemy być pewnie tego, że po jakimś czasie zobaczymy rdzę, która może spowodować osłabienie konstrukcji samochodu!
Tekst powstał we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article