Biznes

Zabezpieczenia przed wybuchem w miejscu pracy

Wybuchy zagrażają nie tylko górnikom pod ziemią – problem ten dotyka również pracowników zakładów farmaceutycznych, chemicznych, galwanicznych i wielu innych. Problem jest na tyle poważny, że konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Inspektorzy BHP zalecają przede wszystkim instalowanie wentylatorów przeciwwybuchowych, których zadaniem jest wzmożona praca, a odznaczają się wykonaniem z niezwykle trwałych materiałów.

Jaki wentylator wybrać?

Jak wybrać odpowiedni wentylator? Na polskim rynku wielu topowych producentów oferuje wentylatory różnego rodzaju. W przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem konieczne jest zastosowanie wentylatora przeciwwybuchowego, tworzonego z materiałów o podwyższonej jakości. Wirnik wentylatora jest wykonany z jednego kawałka materiału, pokrytego dodatkowo farbą odporną na działanie rdzy czy wilgoci. Ważne jest także, aby tworzywo z którego wykonano wiatrak było również odporne na wnikanie pyłów, kurzu – w przypadku klasycznych wiatraków takie elementy mogą zostać zapchane. Zapchanie powoduje zmniejszenie skuteczności działania, co w miejscach zagrożonych wybuchem jest wyjątkowo niebezpieczne!
Wentylatory są proste w obsłudze – zazwyczaj producenci umieszczaj przy nich instrukcję obsługi, a samo urządzenie posiada kilka włączników czy przycisków odpowiednio oznaczonych.

Montowanie wentylatorów

Gdzie powinny być montowane wentylatory? W przypadku kopalni wentylatory pracują w dodatkowych szybach, które odpowiadają za dostarczanie świeżego powietrza pod ziemię. W klasycznych zakładach pracy montuje się je zazwyczaj przy suficie, aby dodatkowo mogły mieszać ciepłe i zimne powietrze.
Wentylatory znajdziemy w sklepach stacjonarnych, ale możliwe jest też kupienie ich w sklepach internetowych. Istotne jest dopasowanie rozmiaru wentylatora oraz jego wydajności do wielkości pomieszczenia i indywidualnych potrzeb.

Previous ArticleNext Article