Corocznie ogromna rzesza naszych rodaków opuszcza Polskę, aby za granicą szukać szczęścia. Niektórzy w pogoni za lepszym życiem decydują się wyjechać na stałe, a inni pracę za granicę traktują jedynie jako przygodę i szansę na jednorazowe podreperowanie domowego budżetu. Niezależnie od tego, jak długo zamierzasz przebywać za granicą, warto odpowiednio przygotować się do wyprawy. O czym powinien pamiętać każdy, kto chce podjąć pracę w Anglii, Niemczech, Holandii czy Norwegii?
Dokładny research
Zanim podejmiesz współpracę z agencją lub bezpośrednio z firmą oferującą Ci pracę, dokładnie sprawdź, z kim masz do czynienia. Niestety w sieci wciąż znaleźć można ogłoszenia wystawiane przez oszustów żerujących na niedoświadczeniu innych. Czerwona lampka powinna zapalić Ci się wtedy, kiedy rekruter od początku będzie wymagał od Ciebie uregulowania wysokich opłat, które rzekomo mają pokryć koszty podróży czy zakwaterowania. Nie ufaj firmom, które prowadzą ukrytą rekrutację, trudno znaleźć o nich informacje w sieci, nie udostępniają swoich danych czy utrudniają osobisty kontakt.
Ponadto, zanim spakujesz walizki i wyjedziesz w nieznane, zapoznaj się z przepisami panującymi w danym kraju, podszlifuj język (albo chociaż naucz się podstawowych zwrotów), zapisz w komórce numery telefonów, które mogą Ci się przydać w awaryjnych sytuacjach.
Tylko legalna praca
Potencjalny pracodawca kusi Cię wizją zaskakująco dużej pensji w zamian za świadczenie pracy bez umowy? Nie daj się zwieść mglistym wizjom większego zarobku. Pamiętaj, że tylko praca na podstawie legalnych umów daje Ci bezpieczeństwo. Ponadto, pracując legalnie i odprowadzając podatki do zagranicznej kasy, będziesz mógł liczyć na zwrot części poniesionych kosztów. Na stronie zwrot-podatkow.pl znajdziesz więcej cennych informacji na temat rozliczania się za pracę za granicą.