Zdrowie i Uroda

Wszystko co warto wiedzieć na temat tras skiturowych w Polsce

Polacy coraz chętniej szukają informacji na temat dobrych czasów skiturowych w Polsce oraz innych górach w Europie. Zainteresowanie skiturem rośnie z roku na rok, między innymi ze względu na to, że na czasie jest teraz życie w stylu slow life, poszukiwanie kontaktu z naturą. To właśnie jazda skiturowa daje na to szansę – to zupełnie inny sport zimowy niż klasyczne narciarstwo na wcześniej przygotowanym do tego stoku.

Czym są trasy skiturowe

Czym w ogóle są trasy skiturowe? To trasy przygotowane do specjalnego stylu jeżdżenia na nartach nazywanego skiturem. Charakterystyczną cechą tego stylu jest to, że trasę są urozmaicone i obejmują fragmenty do zjazdów w dół, ale też fragmenty do biegów i wspinania się pod górę. To właśnie dzięki temu na nartach skiturowych nie można się nudzić – trasy cały czas zmieniają się, często prowadzą do miejsc omijanych szerokim łukiem przez innych narciarzy.

To właśnie jeżdżąc tym stylu można naprawdę odpocząć w górach i zobaczyć prawdziwą dziką przyrodę. Narciarze skiturowi często jeżdżą po dziewiczym śniegu, są gdzieś pierwsi, wyznaczają nowy szlak. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo są również przygotowane trasy skiturowe, świetnie opisane i oznaczone pod względem stopnia trudności. Klasycznie narciarstwo skiturowe to jednak jeżdżenie również po miejscach nieznanych, dzięki czemu można naprawdę poczuć prawdziwą adrenalinę i nutkę wyzwania.

Gdzie na narty skiturowe w Polsce

Gdzie w Polsce są najlepsze trasy skiturowe? Tak naprawdę można znaleźć je we wszystkich polskich górach, począwszy od samych Bieszczad, przez Tatry i Beskid Śląski, aż do Sudetów i Karkonoszy. Trasy skiturowe znajdują się w mniejszych i większych pasmach górskich i są mocno urozmaicone pod względem stopnia trudności. Początkujący narciarze skiturowi powinni wybierać trasy raczej łatwiejsze, bo ten sposób jeżdżenia na nartach i tak naprawdę sporo wymaga, jeżeli chodzi o kondycję i umiejętności techniczne. Trzeba mieć bowiem opanowane zarówno samo bieganie na nartach, jak też umiejętność zjeżdżania w dół. Średniozaawansowane i trudne trasy skiturowe można znaleźć w Tatrach, zarówno tych po polskiej, jak i słowackiej stronie. Tatry zimą bywają jednak naprawdę niebezpieczne ze względu na wysokie zagrożenie lawinowego. Trzeba zatem być ostrożnym i zawsze sprawdzać prognozy dotyczące zagrożenia lawinowego. Skitouring to wspaniałe doświadczenie, o ile jeździ się z głową. Warto szukać tutaj nuty adrenaliny z umiarem, na początku wybierając trasy proste i ogólnie dostępne.

Previous ArticleNext Article
Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/