Ciekawe

Wszystko co trzeba wiedzieć o zbrojeniach budowlanych

Beton znany jest ze swojego zastosowania do budowania fundamentów. Jak się jednak okazuje, nie byłby on użyteczny, gdyby nie stalowe wsparcie w postaci zbrojeń budowlanych.

Czym są i do czego służą zbrojenia budowlane?

Jeśli chodzi o zbrojenia, są to stalowe elementy wzmacniające konstrukcje budowlane. Najczęściej występują w postaci różnego rodzaju stalowych prętów. Ażeby spełniały one odpowiednio swoje funkcje pręty te muszą być w odpowiedni sposób ze sobą połączone, a także prawidłowo umieszczone w konstrukcji budynku.
Zadaniem zbrojeń budowlanych jest przede wszystkim wzmocnienie wytrzymałości budowli. Najczęściej wtapia się je w beton, w którym pełnią niejako funkcję analogiczną do funkcji ludzkiego szkieletu. Podobnie bowiem jak szkielet podtrzymują one całą konstrukcję. Zbrojenia budowlane zapobiegają także rozciąganiu się betonu. Innymi słowy, zbrojenia do spółki z betonem zapewniają, że budynek się nie zawali i wytrzyma nawet bardzo duże obciążenie.

Co trzeba wiedzieć o montowaniu zbrojeń budowlanych?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że niedopuszczalne są absolutnie żadne odstępstwa od tego, jak w projekcie budynku zaplanowano montowanie zbrojeń. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że popełniony zostanie błąd, który może skutkować w przyszłości po prostu zawaleniem się budynku.
Niezwykle istotne jest również to, aby wybrać zbrojenia budowlane zdecydowanie najwyższej jakości. Są to konstrukcje stalowe, a jak wiadomo stal jest stopem metali. Dlatego też często stal zawiera w sobie materiały znacząco obniżające jej jakość. Tego typu stal jest zwykle tańsza, jednakże zupełnie nie nadaje się do robienia z niej zbrojeń budowlanych. Trzeba wiec upewnić się, że zbrojenia które kupujemy wykonane są z pełnowartościowej, wytrzymałej stali.

Gdzie konieczne jest umieszczenie zbrojeń budowlanych?

Jak już wcześniej wspomniano, generalnie zbrojenia najczęściej umieszcza się w betonie. Ten zaś wykorzystuje się przede wszystkim podczas stawiania fundamentów. Tak więc zbrojenia potrzebne są również przede wszystkim na początku budowy, kiedy to dopiero stawia się fundamenty danej konstrukcji.
Tym nie mniej, zbrojenia niezbędne są nie tylko w fundamentach. Zwykle absolutnie konieczne okazuje się umieszczanie ich również w ścianach nośnych budynków. Co więcej, większość projektów zakłada także umieszczanie zbrojeń budowlanych w stropach, gdyż znacząco wzmacnia to dach.
Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią stali Euro Mix Stal

Previous ArticleNext Article