Ciekawe

Skoki narciarskie – liczy się styl, czy przypadek?

Zapewne nieraz w telewizji widziałeś skoki narciarskie zastanawiało Cię co tak naprawdę decyduje o powodzeniu danego zawodnika na skoczni. Czy liczy się tam przede wszystkim wytrenowanie fizyczne, wybicie z progu, odpowiedni wiatr, czy może zwyczajne szczęście?

Czasami rządzi przypadek

Nie da się ukryć, że w przypadku skoków narciarskich „szczęście” odgrywa niekiedy faktycznie jedną z najważniejszych ról. Warto podkreślić, że przygotowanie fizyczne oczywiście również jest ważne, jednakże i tutaj nie należy z tym przesadzać. To znaczny trzeba dbać o kondycję, aczkolwiek rozwijanie masy mięśniowej nie ma większego sensu, gdyż w przypadku skoków narciarskich liczy się przede wszystkim jak najmniejsza waga zawodnika. Im jest lżejszy, tym dalej będzie mógł polecieć, niemniej jednak jest to tylko jeden z czynników, które decydują o wygranej.
Skoki narciarskie są sportem stosunkowo nudnym dla tych, którzy nie pasjonują się tą dyscypliną. Ot kolejni zawodnicy skaczą jeden po drugim i to wszystko. Z drugiej jednak strony mamy ludzi, którzy nieraz w bardzo dużym mrozie kibicują swoim ulubionym zawodnikom tuż pod skocznią, którzy emocjonują się każdym skokiem i wręcz załamują, kiedy ich idol nie wywalczy pierwszego miejsca.
Skoki narciarskie niewątpliwie są sportem, gdzie wiele zależy nie tylko od wyszkolenia technicznego zawodników, ale również od szczęścia. Czasami wystarczy tylko, że dany zawodnik po prostu wybije się dobrze z progu skoczni, aby polecieć znacznie dalej niż inni. W niektórych przypadkach całość jest wyćwiczona, a w innych po prostu zawodnik dobrze trafił w próg.
Skoki narciarskie na żywo możemy oglądać w telewizji (Transmituje je Telewizja Polska w soboty oraz niedziele w okresie zimowym). Możemy również skorzystać z alternatywnych transmisji w Internecie.

Czy sport oparty na szczęściu to sport?

Tak naprawdę w wielu dyscyplinach sportowych decydują nieraz nawet najmniejsze zmienne. Dlatego nie ma tutaj co generalizować, że skoki narciarskie są sportem, w którym zawodnicy opierają się głównie na przypadkowości. Często poświęcają oni bardzo długi godziny na przygotowanie, aby zapewnić kibicom należyte emocje. Warto mieć to na uwadze, tym bardziej, że krzywdzące dla takich osób, które każdego dnia starają się być coraz lepsi. W Polsce niestety skoczkowie nie mają zbyt dobrych warunków do treningów i pewnych barier niestety nie da się przeskoczyć. Od czasów Adama Małysza nie mamy niestety godnego reprezentanta, który przynosiłby nam dumę z dyscypliny, którą są skoki narciarskie.

Previous ArticleNext Article