W naturze człowieka leży ciągłe udoskonalanie swoich własnych wynalazków. Wydaje nam się, że zawsze możemy zrobić coś lepszego, praktyczniejszego i tańszego, ciągle doszukujemy się wad starych rozwiązań i staramy się je naprawiać. Czy zawsze zabieg ten jest udany, czy też są takie wynalazki, których już nie trzeba udoskonalać?
Stary, dobry szybkowar
Większość z nas pamięta na pewno szybkowary – ciężkie, aluminiowe naczynia, w których nasze babcie gotowały wspaniale smakujące, miękkie gulasze czy bitki. Nasze babcie wiedziały co robią, używając ich, naczynie to bowiem ma wiele zalet o czysto praktycznej naturze:
– potrawy gotujące się w naczyniu były miękkie o wiele szybciej niż te gotowane w zwykłych garnkach, dzięki czemu pozwalały gotować oszczędnie,
– zapachy potraw nie rozchodziły się po domu,
– potrawy nie przypalały się i nie wymagały ciągłego pilnowania.
To tylko kilka z bardzo długiej listy zalet szybkowaru. Pozwalają one jednak przekonać się, że naczynie to było niezwykle praktyczne z punktu widzenia gospodyni i reszty domowników. Czy naprawdę wymagało jakiegokolwiek poprawiania? Cóż można było w nim udoskonalić?
Nowa generacja
Jak łatwo się domyślić w nowych szybkowarach poprawiono wiele rzeczy, jednak pierwszą, która rzuca się w oczy jest design. Obecnie są to piękne, wykonane z błyszczącej stali nierdzewnej naczynia, które w niczym już nie przypominają swoich aluminiowych, nieatrakcyjnych protoplastów. Szybkowary elektryczne wyposażone są w nowoczesny, podświetlany panel sterowania. Wykonany z wysokiej jakości plastiku, kontrastuje z nierdzewną obudową naczynia.
Druga sprawa to funkcje dodatkowe. Stare modele nie posiadały żadnych funkcji poza gotowaniem, temperaturę regulowało się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie płomienia pod naczyniem. Obecne modele elektryczne oferują między innymi:
– regulację temperatury i ciśnienia,
– funkcję podtrzymywania ciepła,
– zegar umożliwiający start programu o dowolnej porze,
– timer pozwalający ustawić odpowiedni dla potrawy czas gotowania,
– zawór, umożliwiający spuszczenie pary pionowo w górę – trafia ona prosto w okap, minimalizując niebezpieczeństwo poparzenia.
To tylko kilka z funkcji dodatkowych, ich pełna lista jest o wiele dłuższa.
Akcesoria
Nowoczesne szybkowary wyposażone są także w dodatkowe akcesoria:
– specjalne koszyczki do gotowania na parze,
– wkładki do rozmrażania potraw,
– wkładki umożliwiające wyciskanie soków z owoców.
W niektórych modelach wkładki można nakładać jedna na drugą, dzięki czemu możemy ugotować kilka potraw bez mieszania ich.
Dzięki takim rozwiązaniom gotowanie staje się jeszcze szybsze i bardziej oszczędne, a samo naczynie przestaje spełniać już tylko swoją podstawową funkcję i zyskuje nowe zastosowania.
Lubimy nowoczesność, piękny design i urządzenia o wielu zastosowaniach. Nowoczesne szybkowary powinny spełniać te wymagania. Nie tylko zachowały praktyczne zalety swoich poprzedników, ale też zyskały wiele nowych. Warto zwrócić na nie uwagę, urządzając swoją kuchnię.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Cook Store