Zdrowie i Uroda

Jak zadbać o balerinki?

Nowo zakupione balerinki cieszą oko swym pięknym wyglądem i sprawiają, że od razu chcemy je założyć i nosić. Niestety już po kilku dniach, na przykład brzydkiej pogody czy chodzenia po piasku, buty mogą nie wyglądać najlepiej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o balerinki, by służyły nam jak najdłużej. Dzięki temu będziemy się mogły nimi cieszyć przez kilka sezonów. To, w jaki sposób czyścić i dbać o ten rodzaj butów w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany.

Skora naturalna i eko skóra

Ten rodzaj balerin wydaje się być najłatwiejszy i najmniej kłopotliwy w pielęgnacji. Zabrudzenia najlepiej jak najszybciej ścierać wilgotną szmatką. Przy zakupie można również nabyć specjalne preparaty na przykład w formie pianki czy pasty, do czyszczenia butów z tego typu materiału. Domowym sposobem na czyszczenie skóry naturalnej i ekologicznej jest wnętrze skórki od banana. Wystarczy pocierać nim balerinki, a następnie wypolerować suchą szmatką.
Ten rodzaj butów nierzadko wiele pań nosi również bez skarpetek i dlatego narażone są one na zabrudzenia od środka. Nie każde baleriny da się wrzucić do pralki i z tymi skórzanymi możemy mieć dylemat, czy im to nie zaszkodzi, ale wystarczy zmoczyć małą szczoteczkę i z odrobiną szamponu czy innego delikatnego detergentu dobrze wyczyścić wnętrze buta, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Baleriny zamszowe

Nieco więcej trudności w czyszczeniu mogą sprawiać baleriny zamszowe. Brudna woda z kałuż nieraz pozostawia na nich zacieki i przebarwienia, podobnie jest z zaschniętym błotem. Można oczywiście spróbować delikatnie umyć je szmatką czy gąbką z detergentem, a potem od razu osuszyć.
Skuteczną metodą na czyszczenie balerinek zamszowych jest wykorzystanie szkolnej gumki do ścierania. Wystarczy pocierać nią po prostu zanieczyszczone miejsca, a plamy szybko znikną. W przypadku zamszowych balerin lepiej nie narażać je duże zabrudzenia, więc zaleca się nosić je jedynie w suche dni.

Tkaniny płócienne

Balerinki wykonane z tego typu lekkich tkanin często nosimy latem do swobodnych strojów. Najłatwiej je uprać w pralce, ale trzeba być pewnym, że żaden ich element nie ulegnie rozklejeniu. Nieraz też nie jesteśmy pewni, że nie zaszkodzi i temperatura i długie moczenie.
W takim wypadku rozpuścić w ciepłej wodzie nieco detergentu i myć balerinki szczoteczką, Do czyszczenia jasnych czy nawet białych balerin dobrze jest użyć sody oczyszczonej dodanej do wody. To je rozjaśni, wybieli i sprawi, że będą wyglądać jak zupełnie nowe.
Grafika pochodzi ze strony Noevision.pl

Previous ArticleNext Article
live url zobacz https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/