Ciekawe

Blacha trapezowa – charakterystyka pokrycia dachowego

Pokrycia dachowe z blachy to rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. Za wybraniem takiego materiału przemawia głównie jest stosunkowo niska waga, korzystna cena oraz estetyczny wygląd. Dostępny jest również dosyć duży wybór różnych produktów z blachy.

Do nowoczesnych domów

Blacha trapezowa wyróżnia się wśród podobnych produktów stosunkowo prostą budową. Posiada charakterystyczne równoległe przetłoczenia, które mają przekrój w kształcie trapezu. Taki wygląd sprawia, że jest to materiał pasujący do nowoczesnej architektury. Tego typu pokrycie bardzo dobrze sprawdzi się między innymi w przypadku płaskich dachów. Rzadziej wykorzystuje się blachę trapezową na domach jednorodzinnych utrzymanych w tradycyjnym stylu.
Na rynku dostępne są różne kolory tego materiału. Blacha trapezowa jest pokryta warstwą ochronną, która spełnia również funkcje dekoracyjne. Można także znaleźć blachy pozbawione powłok i zabezpieczone wyłącznie ocynkiem lub alucynkiem.

Parametry techniczne

Blachy trapezowe posiadają metalowy rdzeń, który ma grubość od 0.4 do 1 mm. Dostępne arkusze takiej blachy zazwyczaj mają szerokość od 50 do 165 cm. Są także zróżnicowane pod względem długości, która może wynosić nawet 12 metrów. Pozwala to na wybranie optymalnego rozwiązania do każdego dachu i ograniczenie strat materiału.
Blachę trapezową montuje się w podobny sposób jak wszystkie inne rodzaje blachy profilowanej. Mocuje się ją na konstrukcji dachowej przy wykorzystaniu rusztu z łat i kontrłat.

Walory użytkowe

Blacha trapezowa to pokrycie dachowe, które wyróżnia się bardzo dużą trwałością. Pod tym względem wypada korzystniej niż tradycyjna blachodachówka. Większa grubość powoduje, że pokrycie z blachy trapezowej jest odporne na czynniki atmosferyczne, dlatego poradzi sobie z bardzo trudnymi warunkami, takimi jak intensywne opady, grad oraz wichury. Dużym atutem takiego rozwiązania pozostanie również stosunkowo łatwy montaż. W połączeniu z przystępną ceną materiału sprawia, że taka blacha jest jednym z tańszych pokryć, które można wykorzystać na dachu domu jednorodzinnego, a także na innych budynkach.
Pokrycia wykonane z tego rodzaju blachy nie mają zbyt wielu poważnych wad. Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu raczej prosta estetyka takiego materiału, jednak sprawia ona, że jest to doskonały wybór w przypadku budynków o nowoczesnej architekturze. W takim budynkach bardziej dekoracyjne pokrycia, na przykład popularna blachodachówka, mogą nie pasować do minimalistycznego, funkcjonalnego stylu.
Artykuł powstał dzięki materiałom dostarczonym przez Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article