Ciekawe

Kask do jazdy konnej i spółka, czyli strój dla początkującego jeźdźca

Jazda konna jest prestiżowym sportem mającym swoich sympatyków wśród osób każdej płci i w każdym wieku. Według specjalistów nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie swojej przygody z tym pięknym sportem. Zanim po raz pierwszy usiądziesz w siodle, warto odpowiednio się przygotować. Aby kłusowanie pod okiem trenera było w pełni bezpieczne i komfortowe, należy zainwestować w odpowiedni strój. Z czego powinien składać się podstawowy zestaw jeździecki? Sprawdź nasze rady!

Solidny kask do jazdy konnej: podstawa bezpieczeństwa

Podstawowym elementem mającym ogromny wpływ na bezpieczeństwo jeźdźca jest odpowiednie nakrycie głowy. Zapomnij o lekkich toczkach. Głowę osoby wsiadającej na konia powinien chronić solidny, atestowany kask do jazdy konnej. Nakrycia głowy cenionych producentów są lekkie, a jednocześnie solidne. Twarda, gruba skorupa wyściełana jest od wewnątrz miękkim materiałem amortyzującym i wchłaniającym pot. Pamiętaj o tym, że kask będzie dobrze spełniał swoją rolę tylko wtedy, kiedy będzie starannie dopasowany do obwodu głowy.

Odpowiednie buty

Standardowe buty sportowe mogą wyślizgiwać się ze strzemion. Ponadto, nie są one w stanie zapewnić stopie i łydce odpowiedniego ułożenia, co może skutkować kontuzją. Na nogach jeźdźca powinny znaleźć się sztyblety lub oficerki z wąskim czubkiem i gładką, sztywną podeszwą  z niewielkim obcasikiem mierzącym 1-2 cm.

Bryczesy

Na liście elementów tworzących podstawowy strój jeździecki nie może zabraknąć bryczesów, czyli bezszwowych, elastycznych spodni z wąskimi nogawkami. Dzięki skórzanym lub silikonowym lejom (częściowym lub pełnym) utrzymanie się w siodle i przybranie właściwej, stabilnej pozycji jest znacznie prostsze.

 

Previous ArticleNext Article