Ciekawe

Jak zadbać o to, aby nasz dom sprzyjał ochronie środowiska?

Ekologia staje się tematem numer jeden w Polsce – głośno jest nie tylko o tym, że warto segregować śmieci, ale również o konieczności intensywniejszego działania w celu poprawy stanu środowiska naturalnego. W naszych kraju jednak tylko nieliczni faktycznie zwracają uwagę na ten problem. Szkoda, bowiem proekologiczne zachowanie nie wymaga od nas wiele wysiłku, a jednocześnie pozwala na odciążenie środowiska wokół nas. Jakie rozwiązania wybrać?

Ekologiczny dom – oczyszczalnia ścieków, panele słoneczne

Ekologiczne domy w Polsce kojarzą się przede wszystkim z panelami słonecznymi. Niestety, to rozwiązanie sprawdza się faktycznie wyłącznie na południu naszego kraju, gdzie nasłonecznienie jest wysokie. Dzięki kolektorom możliwe jest magazynowanie energii słonecznej i wykorzystanie jej do ogrzewania wody do kąpieli czy mycia naczyń. Niestety, kolektory nie należą do najtańszych rozwiązań.
Innym, chętnie stosowanym rozwiązaniem w domach są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Sprawdzają się one najlepiej w domach, w których zamieszkuje od 4 do 6 osób. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być również wykorzystywane w przypadku domków letniskowych czy też domków górskich. Zadaniem oczyszczalni przydomowej jest wielokrotne filtrowanie ścieków, aby jak najmniejsza ilość toksyn dotarła do gleby. Urządzenie jest proste w obsłudze, a dodatkowo jego wygląd nie wpływa na odbiór estetyczny otoczenia domu.

Reklamówki? Nie!

Kolejnym problemem w domach są plastikowe reklamówki, które hurtowo przynosimy z licznych marketów czy warzywniaków. Takie reklamówki rozkładają się kilkaset lat, a dodatkowo stanowią jedno z największych zagrożeń dla zwierząt. Reklamówki nie są poddawane recyklingowi. Zamiast nich warto mieć w domu torby ekologiczne. W przypadku ekologicznych torebek są one tworzone zazwyczaj ze wzmocnionego papieru. Po ich zużyciu wystarczy wrzucić je do pojemnika na makulaturę.

Previous ArticleNext Article