Ciekawe

Green Day zawita do Polski już w styczniu!

Być może nie słucham już Green Day’a, trochę z niego wyrosłem, ale do dziś pamiętam takie tytuły jak Jesus of Suburbia, Boulevard of broken dreams, Holiday czy Wake me up when September ends. Już 21 stycznia na scenie Tauron Areny w Krakowie odbędzie się występ tej fenomenalnej grupy punk rockowej, bilety na koncert można już teraz dostać zarówno stacjonarnie, jak i w internecie, a ja pomimo, że co raz rzadziej sprawdzam co u nich słychać, to wybiorę się w tę sentymentalną podróż.

Dla tych co nie znają

Zespół powstał w 1987 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Billiego Joe Armstronga oraz basisty Mike’a Dirnta w Kalifornii. Pierwszy album Green Daya to połączenie EPki – 1,000/hours, płyty długogrającej 39/Smooth i singla Slappy, co później połączono na jednej płycie, nazywającej się 1,039/Smoothed Out Slappy Hours.
Rok 1993 był przełomem w twórczości zespołu, gdyż Green Day przeszedł do większej wytwórni tj. Warner. W 1994 wydali album Dookie, który został doceniony przez fanów i krytyków. Zespół uzyskał za tę płytę wiele nagród i wyróżnień. Nową płytę pt. Insomniac muzycy wydali w 1995 roku. Była zbliżona pod względem stylu do Dookie, lecz muzycy oprawili ten album bardziej pesymistyczną formą. Płytę tę podsumowała nagroda Grammy w kategorii najlepszy zespół.
Następnym albumem zespołu Green Day był Nimrod, który zaskoczył publiczność nowym stylem. A w niedługim czasie zespół wyruszył w największą trasę koncertową w swojej dotychczasowej historii.
Kolejne lata minęły pod znakiem dwuletniej przerwy w działalności zespołu oraz kolejnych albumów, jednak największym przełomem w karierze muzyków zaraz po albumie Dookie była płyta American Idiot wydana w 2004 roku. Podczas koncertów Green Day’a w czasie trasy koncertowej promującej American Idiot, zespół sfilmował i nagrał dwa koncerty w Milton Keynes, które w magazynie Kerrang zostały nazwane „najlepszym pokazem na Ziemii”. Była to najdłuższa trasa koncertowa zespołu Green Day, która objęła 150 koncertów w różnych krajach świata. Między innymi 7 czerwca 2005 roku odbył się koncert Green Day’a w katowickim Spodku. Płyta American Idiot w 2006 roku zdobyła miano platynowej. Kolejny koncert zespołu w Polsce odbył się 18 czerwca 2013 roku w Łódzkiej Atlas Arenie. 18 kwietnia 2015 roku zespół Green Day dołączył do Rock and Roll Hall of Fame.

Najnowsza płyta

W styczniu w Polsce koncert Green Day będzie promował nową płytę Revolution Radio. Premiera albumu zaplanowana jest na 7 października 2016 roku. Znajdzie się na nim 12 utworów, stworzonych w typowym dla zespołu klimacie i stylistyce. Najnowszy album promuje singiel Bang Bang inspirowany aktualnymi wydarzeniami na świecie.
Zespół jest dowodem na to, że punk rock nie umarł i mimo otaczającej nas mieszaniny gatunkowej, nadal możemy posłuchać punku, którego czasy największej świetności już minęły. Bilety na koncert Green Day’a do najdroższych nie należą jak na światowej klasy zespół, sam zapłaciłem w internecie około 200 zł za miejsce na płycie B (źródło: http://www.alebilet.pl/bilety/green_day). Polecam wszystkim aktualnie słuchającym, jak i tym co chcą wrócić nieco myślą do swojej młodości.

Previous ArticleNext Article