Domy drewniane szkieletowe stanowią dzisiaj ciekawą alternatywę dla klasycznych domów murowanych czy domów oferowanych przez deweloperów. Taki dom jest nie tylko znacznie tańszy w budowie, ale również możemy wznieść go szybciej niż klasyczne domy murowane. Szukając domu drewnianego dla siebie warto z bliska zapoznać się z tą technologią i poznać jej zalety.
Ekologiczny dom w środku miasta
Moda na domy szkieletowe trwa w Polsce od wielu lat – projekty te przywędrowały do nas ze Skandynawii, gdzie budownictwo takie jest szeroko rozpowszechnione. Poprzez zastosowanie naturalnych materiałów budulcowych oraz gotowych prefabrykatów możliwe jest postawienie domu w stanie surowym w ciągu 2-3 miesięcy! W tym czasie wylewane są fundamenty, stawiany jest komin, kolejno powstaje szkielet domu, stawiane są ściany. W miarę upływu prac powstaje funkcjonalna budowla, która po kilku latach może zostać rozbudowana (zgodnie z założeniami projektu). Interesujące propozycje domów szkieletowych znajdziemy na stronach producentów.
Dom w stanie surowym zamkniętym czy w stanie deweloperskim?
Domy szkieletowe mogą być oddawane w ręce klientów w dwóch opcjach: w stanie surowym lub deweloperskim. Stan surowy obejmuje wykonanie fundamentów oraz ich izolowanie w pionie i w poziomie, konstrukcję z drewna impregnowanego suszonego komorowo, dach z dachówki ceramicznej, orynnowanie PCV lub metalowe. Stan deweloperski domu szkieletowego poszerzany jest o montaż płyt GK na ruszcie systemowym, montowanie podwójnych warstw płyt wilgocioodpornych. Dodatkowo stan deweloperski obejmuje montaż ogrzewania podłogowego na parterze, montaż gniazdek elektrycznych oraz włączników, montaż schodów strychowych, montaż wewnętrznych parapetów drewnianych. Stan deweloperski może być rozszerzony m.in. o montaż kominka wraz z rozprowadzaniem ciepła.