Spora liczba dzieci skarży się, że wiedza podawana w szkle jest nudna i trudna do zrozumienia. Nie można się temu dziwić, ponieważ nauczyciel, pomimo dobrych chęci, nie ma czasu ani możliwości, by urozmaicić swoje zajęcia. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie swoich pociech na pokazy naukowe dla dzieci
Korzyści i sposoby wprowadzania pokazów
Oczywiście pokazy naukowe dla maluchów to nie tylko opcja dla rodziców, którzy udają się tam ze swoimi dziećmi. Takie alternatywne formy edukacji można przeprowadzać w przedszkolach i szkołach czy też placówkach dla dzieci zajmujących się kreatywnym sposobem organizowania czasu naszym pociechom. Wystarczy zamówić taki pokazy, a cała grupa, przygotowana do tego, by ukazać pewne naukowe fakty w sposób ciekawy, naukowy a przede wszystkim eksperymentalny, może przyjąć zaproszenie do placówki, w której uczą się dzieci.
Korzyści wynikające z takiego alternatywnego sposobu przekazywania wiedzy są naprawdę liczne. Po pierwsze pokazy naukowe dla dzieci zaspokajają naturalną potrzebę poznawania świata. Znudzone monotonnymi lekcjami maluchy, na pewno będą zachwycone, jeżeli zobaczą eksperymenty fizyczne, chemiczne czy inżynieryjne na własne oczy, a potem będą mogły uczestniczyć w warsztatach. Pobudza to pęd do pogłębiania wiedzy, rozwija oraz sprawia, że pewne elementy edukacyjne, które są przekazywane za pomocą pokazów naukowych dla dzieci, zostaną zapamiętane być może do końca życia.
Przedstawienia naukowe
Takie spektakle naukowe są jednym ze sposobów na przekazywanie wiedzy, połączonym z aktywnym uczestnictwem dzieci. Podczas tego typu zajęć osoba odpowiedzialna za pokaz prezentuje pewne reakcje fizyczne, chemiczne czy też związane z inną gałęzią nauki. Zazwyczaj są to formy na tyle spektakularne, że naprawdę zapadają dzieciom głęboko w pamięć, a zarazem sprawiają wiele radości. Towarzyszą im efekty dźwiękowe i wizualne, wszystko po to, by jak najsilniej oddziaływać wszechstronnie na wszystkie zmysły maluchów.
Przykładem tematyki wykładów może być światło, optyka, odkrycia naukowe, zjawiska chemiczne i prawa fizyki czy jeszcze inne. Zazwyczaj w zajęciach bezpośrednio mogą też uczestniczyć także dzieci zapraszane z widowni. Tego rodzaju performance na pewno przyciągnie uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy być może sami nie mieli okazji w tak bezpośredni sposób zetknąć się z fascynującą nauką.
Warsztaty
Nauka przez czynne uczestnictwo w warsztatach to kolejną metodą, którą wykorzystują twórcy pokazów naukowych dla dzieci. Zwykle maluchy są zafascynowane, kiedy mogą doświadczyć na sobie działania praw fizycznych czy samodzielnie przeprowadzić eksperyment chemiczny z ciepłym azotem czy mikrofalówką. Jedną z ciekawych opcji dla najmłodszych dzieci są warsztaty dotyczące układu planetarnego.
Oczywiście nauczenie się nazw planet, a nawet obejrzenie ich na planszach w szkole to nie to samo, co uczestnictwo w wykonaniu elementów układu słonecznego i poznanie właściwości każdej z planet. Maluchy korzystają znacznie więcej jeżeli aktywnie uczestniczą w warsztatach.
Pokazy naukowe dla dzieci to nie tylko forma zabawy, ale i przyswajania wielu aspektów nauki w ciekawy sposób.
Tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Uniwersytet Rozwoju organizujący pokazy naukowe dla dzieci