Biznes

Czym zajmują się biura rachunkowe?

Duży poziom skomplikowania prawa podatkowego powoduje, że coraz więcej obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości zleca się zewnętrznym firmom. Dzięki temu można w dużym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo prowadzenia działalności, a także oszczędzić sobie stresu związanego z samodzielnym wypełnianiem wszystkich niezbędnych dokumentów.

Nie tylko księgowość

Wiele osób sądzi, że biuro rachunkowe zajmuje się jedynie prowadzeniem księgowości. W praktyce takie firmy mogą jednak świadczyć znacznie więcej usług przydatnych dla przedsiębiorstwa. Rzeczywiście zajmowanie się księgowością na zlecenie to jedno z głównych zajęć biur rachunkowych, jednak zakres wykonywanych usług jest zazwyczaj znacznie większy.
W rzeczywistości każda firma tego typu prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianego doradztwa podatkowego, a więc zajmuje się ogólnie zagadnieniami związanym z finansami, na przykład ewidencją sprzedaży, czy rachunkowością. Inną popularną usługą jest również prowadzenie działu kadr i płac, czyli na przykład wypłacanie wynagrodzenia pracownikom, odprowadzanie odpowiednich składek do ZUS, itp.

Przygotowywanie dokumentów

Oczywiście każde biuro rachunkowe zajmuje się sporządzaniem szeregu pism przeznaczonych dla różnych urzędów. Takie dokumenty dotyczą przede wszystkim stanu finansowego przedsiębiorstwa. Chodzi głównie o deklaracje składane w urzędzie skarbowym, ale także o rozliczenia z ZUS-em. Przygotowanie tego typu pism jest skomplikowane oraz pracochłonne, dlatego powierzenie tego zadania specjalistom przekłada się na znaczne ułatwienie w prowadzeniu działalności. Na pewno jest to również sposób na uniknięcie błędów, które mogą mieć bardzo negatywne skutki.
Oprócz pism na potrzeby urzędów, biuro rachunkowe może przygotować także wiele innych dokumentów, również na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa. Chodzi o wszelkiego rodzaju analizy oraz statystyki, które pozwalają na dokładne poznanie sytuacji finansowej firmy, a także rynku, na którym działa. Może to dotyczyć również zbadania ryzyka finansowego związanego z różnymi inwestycjami oraz opracowania strategii działania. Takie analizy okazują się często niezbędna dla podjęcia prawidłowych decyzji dotyczących przyszłości firmy.

Profesjonalne doradztwo

Dobry księgowy powinien cały czas interesować się wszystkimi zmianami przepisów podatkowych. Wielu przedsiębiorców ma poważne problemy ze śledzeniem na bieżąco różnych modyfikacji prawa. Często na kształt przepisów wpływają także interpretacje urzędów skarbowych. Dlatego w ramach usług biura rachunkowego warto również skorzystać z profesjonalnego doradztwa podatkowego.
Dzięki konsultacjom można uniknąć poważnych błędów, a jednocześnie zoptymalizować działanie firmy, co przełoży się na dodatkowe zyski. Dlatego najlepiej zainwestować w usługi naprawdę profesjonalnego biura, która będzie pomocne i kompetentne. Na szczęście na rynku działa wiele tego typu firm, dlatego można wybrać biuro świadczące usługi na odpowiednim poziomie oraz w przystępnej cenie.
Tekst powstał w oparciu o biuro rachunkowe Katowice Taxmentor

Previous ArticleNext Article
zobacz zobacz live url