Dom i Wnętrze

Zalety i wady drzwi szklanych.

Wykonane ze szkła drzwi są obecnie szalenie popularne. Coraz więcej osób remontując, swoje mieszkania, ulega ich urokowi i decyduje się właśnie na nie. Ponieważ jest to zakup na lata, musimy być w pełni świadomi nie tylko zalet szklanych drzwi, ale też ich wad. Jeśli będziemy mieli odpowiednią wiedzę na ten temat, nie spotka nas rozczarowanie.

Zapewniają światło tam, gdzie go brakuje

Jedną z zalet drzwi szklanych jest ich uroda oraz bogaty wybór wzorów. Nadają pomieszczeniom lekkości i przepuszczają dużą ilość światła, niezależnie od tego czy wykonane są ze szkła malowanego, szlifowanego we wzory, czy matowego. Są więc szczególnie polecane w mieszkaniach z tzw. ciemnym korytarzem lub łazienką bez okna.

Cena

Do wad drzwi szklanych możemy zaliczyć ich cenę, która zaczyna się na poziomie kilkuset złotych. Im większe drzwi, bogatsze wzornictwo i kolorystyka, tym drzwi są droższe.
Choć zapewne nie każdego stać na taki wydatek, to warto go rozważyć mimo wszystko, gdyż jest to zakup, który będzie służył nam przez wiele lat.

Wzornictwo

Jeśli chodzi natomiast o wzornictwo, to drzwi szklane dostępne są w niespotykanej ilości wzorów i kolorów, np.:
– ze szkła przezroczystego lub matowego,
– ze szlifowanymi wzorami lub gładkie,
– szkło może być bezbarwne lub barwione.
W tej kwestii ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i koszt drzwi.
Aby wybrać drzwi naszych marzeń, najlepiej zasięgnąć porady i informacji u samego źródła, czyli u producenta, którego znajdziemy poprzez wyszukiwarkę internetową, na przykład pod hasłem: “drzwi szklane Warszawa”.

Ciężar

Drugą z wad drzwi szklanych jest ich ciężar. Drzwi ze szkła są dużo cięższe od drewnianych lub z płyty o tej samej powierzchni, dlatego też wymagają specjalnych rozwiązań. Mowa tu przede wszystkim o wzmocnionym nadprożu i ścianach, które wytrzymają obciążenie.

Bezpieczeństwo

Drzwi szklane muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Najważniejszą sprawą jest kwestia odporności szkła na potłuczenia. Nasze drzwi mogą być narażone na przeciągi czy szalone zabawy dzieci, które mogłyby spowodować ich pęknięcie i powstanie niebezpiecznych odłamków. Jednak nowoczesne drzwi szklane są pod tym względem całkowicie bezpieczne. Produkowane ze szkła hartowanego lub warstwowego, mają niezwykłą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. W bardzo rzadkich przypadkach pęknięcia – powstałe odłamki nie są ostre i nie zagrażają nam.
Jeśli jednak mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa, warto znaleźć przez internet producenta o najlepszych recenzjach. Jest to łatwe i wymaga jedynie wpisania hasła do przeglądarki wraz z nazwą naszego miasta, np. drzwi szklane warszawa.

Komfort użytkowania

Choć nie da się zaprzeczyć walorom estetycznym drzwi szklanych, to najpiękniej prezentują się one, gdy są czyste. A z tym może być kłopot, ponieważ na szkle, zwłaszcza przezroczystym, bardzo łatwo osadzają się i są świetnie widoczne wszelkie zabrudzenia. Musimy więc być przygotowani na ciągłe ścieranie śladów palców i zachlapań.
Jak każdy produkt, także ten ma swoje wady i zalety; które z nich przeważą – to już zależy od naszych oczekiwań.

Previous ArticleNext Article