Biznes

Bezpieczeństwo w zakładach pracy o podwyższonym ryzyku wybuchu

W Polsce funkcjonuje wiele zakładów przetwórczych, które specjalizują się w tworzeniu substancji chemicznych, wyrobów farmaceutycznych, ale także farb, pasz dla zwierząt, substancji żrących. Podczas ich produkcji niejednokrotnie pracownicy mają do czynienia z substancjami żrącymi, wyziewami.
Wszystkie one wpływają bezpośrednio na ich stan zdrowia. Równie niebezpieczną sytuacją jest obecność gazów wybuchowych, których obecność jest wysoce niewskazana. Ich niewielkie stężenie nie powoduje niebezpieczeństwa, jednak kiedy pomieszczenie nie jest odpowiednio wentylowane ryzyko wzrasta. Jak poprawnie zabezpieczyć miejsce pracy oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Wentylowanie pomieszczenia

Najpowszechniej stosowaną metodą jest wentylowanie pomieszczenia poprzez zastosowanie odpowiednich wentylatorów przeciwwybuchowych. Tego rodzaju produkty wykonywane są z trwałych materiałów, odpornych na działanie niskich i wysokich temperatur – zazwyczaj zakres standardowego wentylatora waha się od (-20) do (+40) stopni Celsjusza. Muszą one spełniać dane normy (dotyczące przepływu powietrza, tworzywa z których wykonane są konkretne elementy). Zewnętrzne pokrywy ochronne wentylatorów są zazwyczaj proszkowane – dzięki temu minimalizowane jest ryzyko pojawiania się rdzy.

Gdzie wykorzystywane są wentylatory przeciwwybuchowe?

Najczęściej tego typu rozwiązanie znajdziemy w kopalniach węgla kamiennego, gdzie niezwykle ważne jest usuwanie nadmiaru wybuchowego metanu z powietrza. Wspomagają one też usuwanie pyłu węglowego, który z czasem staje się przyczyną chorób górnych dróg oddechowych u górników.
Wentylatory przeciwwybuchowe sprawdzają się także w zakładach przetwórczych, gdzie efektem ubocznym produkcji jest powstawanie trujących gazów. Nawet w przypadku niskiego stopnia wybuchowości konieczne jest ich usuwanie w trosce o zdrowie pracowników.
Źródło: planetfan.pl.

Previous ArticleNext Article