Motoryzacja

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – układ hamulcowy pojazdu pod szczególnym nadzorem

Przeszkoda na drodze, inne auto, pieszy na pasach, czy też rowerzysta powodują, że wciskamy mocno pedał hamulca, aby nie doprowadzić do kolizji lub wypadku. Jeśli układ hamulcowy jest nie do końca sprawny, droga hamowania niepokojąco się wydłuża, co zagraża bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak mu zapobiegać?

Sprawność hamulców pod nadzorem

Hamulce stanowią podstawowy element mechaniki naszego pojazdu i mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Układ ten powinien na bieżąco być kontrolowany przez ekspertów, aby nie wpływał negatywnie na sposób jazdy i nie stwarzał zagrożenia na drodze. Ważne jest, aby reagować natychmiast na każdą usterkę, jaką zauważymy w przypadku hamulców. Zbagatelizowanie np. piszczących klocków hamulcowych może doprowadzić w konsekwencji do tragedii.
Na utrzymanie odpowiednio krótkiej drogi hamowania, wpływ mają przede wszystkim klocki hamulcowe. W nowoczesnych samochodach montowane są one tylko na przedniej osi, zaś nie na tylnej, ponieważ tam działają hamulce bębnowe.

Piszczą Ci hamulce? Wymień klocki!

Po zdjęciu koła można sprawdzić samodzielnie stan i grubość okładziny na klockach. Najczęściej znajduje się na niej specjalny rowek, którego grubość graniczna wynosi 1,5 mm. Jeśli jest on niemalże niewidoczny, wówczas klocki nadają się już tylko do wymiany. Zaobserwować można to przez otwory kontrolne, jakie są w zaciskach hamulcowych.
Niektóre klocki hamulcowe wyposażono w specjalne blaszki metalowe, które wydają metaliczny dźwięk, jeśli ten element hamulców jest już mocno zużyty. Bez blaszek standardowe klocki po starciu okładziny zaczynają piszczeć, co również jest bezdyskusyjnym sygnałem tego, że wymiana klocków hamulcowych będzie po prostu konieczna w najbliższym czasie.
Przy okazji wymiany klocków warto jest sprawdzić stan tarcz hamulcowych. Należy je również wymienić, jeśli mają mniejszą grubość niż rekomendowana przez producenta, albo posiadają liczne, głębokie rowki i przebarwienia. Tarcze również odpowiadają za bezpieczeństwo hamowania.

Dlaczego wymiana klocków jest konieczna?

Jeśli nie wymienimy w odpowiednim czasie klocków hamulcowych, musimy liczyć się z wydłużeniem drogi hamowania i mniejszą sprawnością hamulców. Poza tym zużyte klocki powodują wolniejsze niż zwykle przyspieszenie samochodu, ponieważ hamulce są cały czas zaciśnięte. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ drastycznie wpływa na zmniejszenie żywotności hamulców.
Wymiany można dokonać samodzielnie, ale wymaga to czasu, odpowiedniego miejsca oraz użycia konkretnych narzędzi. Lepiej zdać się na wymianę w profesjonalnym warsztacie. Na przykład wymiana klocków hamulcowych w Norauto kosztuje tylko 120 zł z kompletem markowych klocków. To niedużo zważywszy na fakt, że dzięki sprawnym hamulcom zwiększa się nasze bezpieczeństwo na drodze, nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Previous ArticleNext Article
https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ zobacz live url