Ciekawe

Wróżki dawniej – jak traktowano wróżbiarki i tarocistki?

Obecnie wróżenie jest niezwykle popularne, a zawody wróżki czy tarocistki cieszą się poważaniem. Niestety, nie zawsze tak było. Dawniej wszelkie próby obcowania z mocami magicznymi czy tez umiejętność spoglądania w przyszłość traktowano jako dar od szatana. Osoby podejrzane o konszachty z diabłem traktowano jako nieczyste, kłopotliwe. Panująca nagonka na czarownice w okresie XVII i XVIII wieku tylko spotęgowała ten problem.

Wróżysz? Z pewnością jesteś czarownicą!

Posądzenie o czary nie wymagało racjonalnych i namacalnych dowodów – dawniej samo słowo wystarczyło, aby postawić przed sądem osobę posądzaną o czary. Oskarżenie mogło wynikać z nietypowego zachowania, posiadania czarnego kota, ale również z powodu tworzenia ziołowych mikstur. Wielokrotnie zdarzało się, że o czary posądzano nawet wtedy, kiedy wieś czy miasto nawiedziła klęska głodu czy urodzaju – to także miało być sprawką czarów konkretnej kobiety. Oskarżenia rzucały zazdrosne kobiety, porzuceni mężczyźni. Postawiona przed sądem kobieta nie mogła się bronić – jej słowo było miej istotne niż słowa oskarżyciela. W Stanach Zjednoczonych zapanowała histeria, związana z rzekomymi czarami czarownic.

Ab udowodnić winę, kobiety poddawano ją wymyślnym próbom, które miały orzec, czy jest ona czarownicą, czy też nie. Najpopularniejsza była próba wody – biedaczkę wyrzucano z łodzi na środku jeziora. Jeśli nie utonęła – to znaczy, że używa magii, aby ocalić życie. Najczęściej to jednak długie i rozłożyste suknie sprawiały, że paniom udawało się nie utonąć. Niestety – wynik ocalenia był jednoznaczny dla sędziów. Kobiety podejrzane o czary i konszachty z diabłem były poddawane także wymyślnym torturom. Sędziowie byli przekonani, że poziom bólu skutecznie rozwiąże im języki. Niestety, niejedna niewinna kobieta nie przeżyła tego rodzaju prób.

A obecnie?

Obecnie życie wróżek i tarocistek jest znacznie prostsze. Osoby trudniące się przepowiadaniem przyszłości znajdziemy najczęściej na portalach ezoterycznych. Dobra wróżka posiada wieloletnie doświadczenie we wróżeniu – potrafi odczytać układ kart tarota i określić, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Previous ArticleNext Article