Ciekawe

Układy pneumatyczne – czym są i z czego się składają

Od lat pneumatyka odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę. Rozwój tej dziedziny nauki jest bardzo istotne, gdyż urządzenia pneumatyczne ułatwiają dziś nie tylko pracę w przemyśle, ale również codzienne życie.

Pneumatyka w codziennym życiu

Mało kto zdaje sobie sprawę jak wszechobecne są układy pneumatyczne z zaworami rozdzielającymi. Najprostsze tego typu układy wykorzystuje się na przykład podczas konstrukcji mebli. Chodzi o zastąpienie zawiasów w szafkach. Dzięki układom pneumatycznym otwieranie drzwiczek jest lżejsze, a zamykanie odbywa się bez trzaskania.
Warto mieć na uwadze, że o ile pneumatyka jest obecna zarówno w przemyśle jak i w codziennym życiu, to jednak typ układów pneumatycznych i wszystkich jego pojedynczych elementów, takich jak zawory rozdzielające jest zupełnie inny w przypadku zastosowania przemysłowego, a inny jeśli chodzi o zastosowanie w codziennym życiu. Rzecz w tym, że zwykle w przemyśle wykorzystuje się o wiele bardziej zaawansowane układy.

Układ pneumatyczny i jego elementy

Warto zastanowić się czym jest układ pneumatyczny ja ki sama pneumatyka oraz dlaczego jest to tak ważne w dzisiejszym świecie. Jak się okazuje, pneumatyka jest po prostu dziedziną nauki. Zajmuje się ona przede wszystkim konstruowaniem układów, czyli niejako urządzeń, które napędzane są energią mechaniczną wytwarzaną przez sprzężony gaz, którym obecnie już prawie zawsze jest powietrze.
Bardzo ważnymi elementami układów są zawory rozdzielające. To one umożliwiają kierowanie ruchem powietrza. Są one szczególnie istotne w przypadku zaawansowanych układów pneumatycznych wykorzystywanych w przemyśle ciężkim.

Charakterystyka zaworów rozdzielających

Zawory o których mowa należą do zaworów pneumatycznych, których jest kilka rodzajów .Przede wszystkim należy tu wspomnieć o zaworach pneumatycznych, bez których nie możliwe by było sterowanie ciśnieniem, bądź też o innych, dzięki którym można sterować natężeniem. Dzięki zaworom rozdzielającym natomiast, tak jak już wspomniano, steruje się kierunkiem przepływu powietrza.
W zaworach rozdzielających mogą być wykorzystane różne sposoby sterowania. Najpopularniejsze jest dziś prawdopodobnie sterowanie elektromagnetyczne. Tym nie mniej, również często do sterowania kierunkiem przepływu wykorzystuje się sterowanie pneumatyczne bądź też mechaniczne. Innym rozwiązaniem jest natomiast wspólne zastosowanie różnych metoda sterowania przepływem.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Previous ArticleNext Article
https://boo.pl/dlaczego-warto-wykupic-ubezpieczenie-szkolne-dla-swojego-dziecka/ Hoker do kuchni z oparciem https://beesafe.pl/porady/co-mozna-miec-w-bagazu-podrecznym/