Dom i Wnętrze

Tani klej do gazobetonu

Rynek materiałów budowlany oferuje szeroki wybór klejów do betonu komórkowego. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Sprawa wcale nie jest taka prosta. Praktycznie każdy producent sypkich artykułów budowlanych ma w swojej ofercie klej do suporeksu. Nierzadko nawet kilka różnych rodzajów. Sprawę dodatkowo komplikują super tanie kleje z hipermarketów. Czy warto stawiać dom z takich materiałów?

Beton komórkowy

Bywa nazywany suporeksem, gazobetonem, czy spienionym betonem, albo po prostu pianiakami. Bez względu na przyjęte nazewnictwo i producenta, wytwarza się go jedną metodą: poprzez napowietrzenie wiążącego mieszanki, faktycznie przypominającej beton.

W efekcie tworzy się porowaty materiał, któremu łatwo nadać kształt prostopadłościanu. Tak z grubsza wygląda produkcja bloczków z betonu komórkowego, które w porównaniu do tradycyjnych czy nawet ceramicznych pustaków mają wiele zalet.

Klej do suporeksu – parametry

W porównaniu do klasycznych cegieł, czy pustaków, bloczki z suporeksu wykonane są z olbrzymią precyzją. Oznacza to, że łączą je warstwa zaprawy nie musi mieć grubości liczonej w centymetrach, aby zniwelować nierówności. Powierzchnie pustaków komórkowych są gładkie i równie. Spoina może być zaledwie kilku milimetrowa.

Ale musi wytrzymać tyle samo, albo nawet więcej, niż znacznie grubsza zaprawa tradycyjna. To właśnie kluczowa cecha, którą charakteryzuje się dobry klej do suporeksu Cena w tym przypadku często oddaje jakość. Droższy klej do gazobetonu łatwiej będzie się rozprowadzał, równomierniej wiązał i w efekcie połączy bloczki trwalej, niż ekonomiczny wyrób z hipermarketu.

Klej do suporeksu cena

Rozpiętości cenowa klejów do betonu komórkowego potrafią sięgać nawet 10 i więcej złotych za… worek (!). Przy murowaniu jednej ścianki czy osadzaniu wanny nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak wybieramy klej do gazobetonu na budowę całego domu, różnica kosztów jest oszałamiająca.

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że oszczędności szczególnie w branży materiałów budowlanych, prawie zawsze realizowane są kosztem jakość towaru. Technologii i praw fizyki, które nią rządzą, nie da się zmienić. Można natomiast stosować wypełniacze i zamienniki i dzięki temu zaoferować klientowi tani klej do gazobetonu. Na pytanie czy warto oszczędzać za wszelką cenę na budowie domu, który ma służyć przez lata, każdy właściciel musi odpowiedzieć sobie sam.

Previous ArticleNext Article
https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ zobacz wiecej https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/