Technologia

Smart home, czyli nowoczesna technologia w naszym domu!

W starych filmach science fiction niejednokrotnie pokazywane były nowoczesne domy, w których roboty wykonują za nas wszystko, a zmiana temperatury czy oświetlenia zależna jest od urządzeń, którymi zarządzamy z daleka. Obecnie technologia ta dostępna jest w zasięgu naszych rąk – oczywiście wszystko to bez niewielkich robotów ganiających po naszych mieszkaniach.
Technologia smart home jest coraz częściej wykorzystywana w Polsce. Co warto wiedzieć o domach inteligentnych? Czy sprawdzają się wszędzie?
Domy inteligentne to nazwa skomplikowanej instalacji, tworzonej w domach prywatnych czy mieszkaniach. Okazuje się, że ten rodzaj udogodnień może być jednak montowany również w innych miejscach – np. firmach, gabinetach. Współczesne instalacje domów inteligentnych znacząco różnią się od tych tworzonych jeszcze 5-10 lat temu. Dawniej stworzenie takiej instalacji wymagało położenia dziesiątek metrów kabli w ścianach podczas budowy budynku lub tez późniejszego kucia ścian. Dzisiaj sprawa wygląda inaczej – czujniki porozumiewają się ze sobą radiowo czy tez poprzez WIFI, a ich działanie nadzoruje dedykowana aplikacja na telefon czy na tablet.

W czym pomogą nam domy inteligentne?

Obecnie oferowane rozwiązania związane z domami inteligentnymi dotyczą przede wszystkim mediów: wody, gazu, prądu. Firmy oferują czujnik gazu, prądu, czujnik zalania wody, czujnik gazu. Ich praca polega na zamykaniu i otwieraniu zaworów, a w przypadku czujników światła na ustalaniu natężenia oświetlenia oraz na tworzeniu scen świetlnych. Kolejne czujniki mogą zamykać lub otwierać bramy wjazdowe, rolety zewnętrzne czy też centralne zamki. Czujniki odpowiadają również za działanie klimatyzatorów czy pieców grzewczych. Możliwości jest naprawdę wiele!

Previous ArticleNext Article
va-24.pl zobacz wiecje anese-dev.com