Ciekawe

Historia alkomatu

Alkomat to urządzenie służące do określania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwala na określenie zawartości alkoholu we krwi. Dziś alkotesty są niezwykle popularne. Policjanci używają ich do badania trzeźwości kierowców, ale w alkomat do domowego użytku może zaopatrzyć sie każdy. Jaka jest historia powstania testerów trzeźwości?

Pierwszy pijany kierowca

25-letni George Smith przeszedł do historii jako pierwszy kierowca aresztowany za spowodowanie wypadku po pijanemu. Był 10 września 1897 roku, kiedy George za kółkiem uderzył w budynek. Kara wyniosła 25 szylingów. W następnych latach liczba wypadków powodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu stale rosła. Chociaż już od 1872 roku w Wielkiej Brytanii prawo zakazywało pijanym osobom prowadzenia powozów, koni i parowozów,  przepis ten objął kierowców samochodów dopiero w 1925 roku. I tak pojawiła się potrzeba kontrolowania trzeźwości przez policję i inne służby.

Początki alkomatów

Emil Bogen w 1927 roku przebadał próbki krwi, moczu i wydychanego powietrza pobrane od nietrzeźwych osób. W teście oddechowym wykorzystał balon od piłki zawierający kwas siarkowy i dwuchromian potasu. Odczynniki zmieniały kolor z żółtego na różne odcienie niebieskiego i zielonego. Chociaż badanie trwało długo i trudno było je przeprowadzić na drodze, Bogen dowiódł, że analiza wydychanego powietrza może być wiarygodnym wskaźnikiem zawartości alkoholu w organizmie.

Alkomat Hargera

Za wynalazcę alkomatu uważa się amerykańskiego biochemika i toksykologa dr Rolla Neila Hargera. W 1932 roku zgłosił on w urzędzie patentowym „urządzenie i proces łatwego określania stężenia alkoholu w żywych zwierzętach i roztworach”. Patent uzyskał w 1936 roku, a dwa lata później policjanci po raz pierwszy użyli jego alkomatu. W latach 40. powstało wiele kolejnych urządzeń działających podobnie jak alkomat Hargera.
Pierwszy alkomat z sensorem półprzewodnikowym
W lutym 1954 roku Robert Frank Borkenstein zbudował własny alkomat. Nie miał on balonika, lecz ustnik połączony z urządzeniem gumowym wężykiem. Alkomat miał sensor półprzewodnikowy i wykorzystywał fotometrię. Jako znak towarowy został zarejestrowany 13 maja 1954 roku.

Popularyzacja alkomatu na świecie

Tom Parry Jones razem z Williamem Dulciem w 1967 rok założyli firmę Lion Laboratories. W 1974 roku skonstruowali Lion Alcometer, którywykorzystywał sensor elektrochemiczny i dawał pewny wynik. Po wielu testach, w 1979 roku, brytyjska policja zaaprobowała urządzenie. Niedługo potem stało się znane i używane na całym świecie.
 

Previous ArticleNext Article