Technologia

Roboty spawalnicze to korzyść dla firmy

Wśród licznych rodzajów robotów przemysłowych dostępnych na rynku znajdują się roboty spawalnicze. Spawanie jest bowiem jedną z tych czynności, która może być wykonana przez maszyny. Obecnie oferta robotów spawalniczych jest bardzo duża, a rodzaje spawów, jakie mogą one wykonywać również stale rośnie. Co nie mniej istotne, roboty spawalnicze są coraz bardziej przystępne cenowo również dla małych firm.
Wiele rodzajów spawów to procesy powtarzalne i dlatego, gdy są one wykonywane w halach produkcyjnych, choć nie tylko, mogą być wykonywane przez robota. Dzięki temu zyskuje na tym firma używająca takich urządzeń, jak również zleceniodawca wykonywania spawań, który otrzymuje produkt wysokiej jakości.

Robot spawalniczy to korzyść dla firmy

Automatyzacja procesów produkcji jest dziś zjawiskiem powszechnym i wręcz przybiera na sile. Coraz więcej czynności, które do niedawna były wykonywane przez człowieka, obecnie mogą wykonać maszyny i roboty. Zastosowanie takich urządzeń pozwala właścicielom na obniżenie kosztów produkcji oraz jej usprawnienie. Jest to oczywiście wynikiem tego, że robot spawalniczy, jak i każdy inny zresztą, jest w stanie wykonywać zadania szybciej i precyzyjniej od człowieka. Co nie mniej istotne, maszyna może pracować nawet przez całą dobę bez przerwy. Nie bez znaczenia jest też to, że spawanie to czynność, która nie jest obojętna dla zdrowia człowieka, natomiast robot może ją wykonywać bez uszczerbku dla swojej sprawności. Finalnym efektem zastosowania robotów spawalniczych jest niższy koszt produkcji, a więc większa konkurencyjność firmy na rynku.

Roboty spawalnicze w małych firmach

Jeszcze od niedawna urządzenia tak skomplikowane i precyzyjne jak roboty spawalnicze były dostępne tylko dla największych firm świata. Wiązało się to oczywiście z kosztem zakupu. Jednakże błyskawiczny rozwój technologiczny sprawił, że te najbardziej zaawansowane technologie dziś są dostępne również dla mniejszych firm, z dużo mniejszym kapitałem. Dziś robot spawalniczy może stanąć również w niewielkiej lokalnej firmie, a tym samym pozwolić jej konkurować z gigantami. Wiele z dostępnych również na polskim rynku robotów to urządzenia niewielkich gabarytów, które można przestawić z miejsca na miejsce i instalować na różnych stanowiskach pracy. Zaawansowane oprogramowanie pozwala z kolei na zmianę parametrów pracy, co czyni roboty spawalnicze urządzeniami niezwykle uniwersalnymi. Nadają się one do różnych typów spawania, a są i takie modele, które mogą wykonywać inne czynności, np. cięcie.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl/roboty/spawanie-i-zgrzewanie/.

Previous ArticleNext Article