Ciekawe

Przemysłowe i wielofazowe gniazda elektryczne

Gniazdka przemysłowe i wielofazowe zapewniają połączenie z siecią elektryczną o wyższych napięciach i prądach, niż domowe wtyczki i gniazda. Są one powszechnie stosowane w systemach wielofazowych o wysokich prądach lub w przypadku konieczności zabezpieczenia przed zagrożeniami dla środowiska. Wielofazowe i przemysłowe kontakty posiada w swojej ofercie każda dobrze wyposażona hurtownia elektryczna.

Gniazda przemysłowe

Wyloty przemysłowe mogą mieć pokrywy odporne na warunki pogodowe oraz posiadać tuleje uszczelniające. Mogą być również blokowane za pomocą przełącznika, aby zapobiec przypadkowemu odłączeniu podłączonej wtyczki. Niektóre rodzaje złączy są dopuszczone do niebezpiecznych obszarów, takich jak kopalnie węgla lub zakładów petrochemicznych, w których może występować łatwopalny gaz. Prawie wszystkie trójfazowe wtyczki mają uziemienie, ale nie mogą być obojętne, ponieważ obciążenia trójfazowe, takie jak silniki, nie wymagają neutralizacji. Każda większa hurtownia elektryczna taka jak https://www.egniazdka.pl/ powinna posiadać w swoim asortymencie różne typy gniazd przemysłowych.

Standardy europejskie

W Europie najczęściej spotykane są wtyki przemysłowe, które mogą być zgodne z różnymi standardami. Napięcie i inne właściwości są reprezentowane przez kod koloru, gdzie we wtyczkach trójfazowych podanym napięciem jest napięcie fazowe. Różne napięcia mają kołek uziemienia o większej średnicy niż pozostałe i umieszczone są w różnych miejscach w zależności od napięcia, co uniemożliwia połączenie np. niebieskiej wtyczki z żółtym gniazdem. Ponieważ różne bieżące wskaźniki mają różne rozmiary, nie można też powiązać różnych konfiguracji pinów. Gniazdka przemysłowe sprzedawane przez hurtownie elektryczne spełniają wszystkie najważniejsze standardy europejskie.

Przemysłowe złącza zasilania

W całej Europie powszechne stosowanie przemysłowych złącz zasilania jest w branży rozrywkowej i nadawczej. W tej branży wymienione złącza są nazywane łącznikami. Stosuje się 230 V jednofazowe (niebieskie) i 400 V trzyfazowe (czerwone) złącza między 16 i 125 A. W przypadku, gdy wymagana jest większa pojemność ładowania, np. między agregatami prądotwórczymi i rozdzielnicami, mogą być użyte lampy lub lampy błyskowe. Złącza te są jedno biegunowe, podczas gdy pięć jest wymaganych, aby pomieścić wszystkie fazy, czyli neutralne i uziemione. Takie kontakty są identyfikowane z europejskim kodem kolorystycznym. W największych i najlepiej wyposażonych hurtowniach elektrycznych nabyć można przemysłowe złącza zasilania o każdej mocy.

Previous ArticleNext Article