Technologia

Odnowienie i zwiększona ochrona budynku

Gruntowny remont elewacji spowodowany słabym uszczelnieniem dachu niesie za sobą wiele innych działań, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz poprawę funkcjonalności budynku. Bardzo często wiąże się to z dużymi wydatkami, jednak można je ograniczyć uwzględniając sprawdzone metody, ułatwiające przebrnąć przez etap renowacji.

Zgodność i rodzaje materiałów

W przypadku wzmocnienia dachu i zwiększenia ochrony elewacji, bardzo ważne jest wykorzystanie materiałów niepodatnych na korozję oraz zapewniających odpowiednią izolację. Najpopularniejsze obróbki blacharskie dachu wykonane są z aluminium, stali powlekanej oraz cynku i ołowiu, a także ich stopów.
Bardzo ważne aby elementy poddawane modyfikacji wykonane były z tych samych materiałów, co pokrycie dachu, lub będących ze sobą kompatybilnych. Obróbki blacharskie powinny być równie trwałe i nie starzeć się zbyt szybko – do czego może prowadzić łączenie niektórych surowców.

Uszczelnienie dachu

Wykorzystując odpowiednie obróbki blacharskie można wpłynąć na poprawę funkcjonowania dachu jako ochrony przed nadmierną wilgocią, a także dodatkowe zabezpieczenie najbardziej narażonych na zniszczenia obszarów oraz ich nadmierną eksploatację.
Powszechne zastosowanie obróbek blacharskich w przypadku dachu uwzględnia przede wszystkim wzmocnienie rynien i obszaru, na którym zamontowany jest komin, a także krawędzi szczytowych. W zależności od projektu budynku wykorzystać można również gotowe zabezpieczenia okien.

Dodatkowa obróbka komina

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu komina, możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie przed wodami opadowymi, a co za tym idzie zwiększona ochrona elewacji. Do jego obróbki wykorzystywać można elastyczne taśmy klejące zapewniające dużą nieprzepuszczalność wilgoci.
Dzięki temu wprowadza się też zwiększone uszczelnienie na obszarze zewnętrznym oraz w dużym stopniu wzmacnia jego konstrukcję. Dodatkową zaletą jest również możliwość optycznego zamaskowania styku komina z powierzchnią dachu na obszarze zamontowania.
Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article