Ciekawe

Konstrukcje żelbetowe w budownictwie jednorodzinnym

Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się technologię budowy z prefabrykatów betonowych. Ściany prefabrykowane zostają dostarczone na budowę już z wyciętymi otworami okiennymi i drzwiowymi, a całe zespolenie konstrukcji wykonywane jest w bardzo krótkim czasie. W ciągu kilku dni można postawić całą konstrukcję.

Konstrukcje żelbetowe – wykonanie stropu i stropodachu

W zależności od tego, ile kondygnacji będzie miał dom jednorodzinny trzeba w przypadku technologi z prefabrykatów betonowych trzeba wykonać strop i stropodach. Używa się do tego celu płyt stropowych sprężonych, które doskonale sprawdzają się i nie wymagają nadbetonu, gdyż zapewniają odpowiednią nośność. Oczywiście w przypadku większego obciążenia miejscowego bądź uzyskania większej ognioodporności stosuje się nadbeton, który wylewa się na przygotowaną z prętów siatkę. Dopiero po dokładnym wyschnięciu betonu można przystąpić do budowy kolejnej kondygnacji domu.

Konstrukcje żelbetowe – dobranie typu przekroju płyt stropowych sprężonych

W przypadku płyt stropowych sprężonych można dobrać odpowiedni rodzaj przekroju płyty. O jego rodzaju zależy, jakie otwory mogą znajdować się w płytach. Ich maksymalna średnica określona jest właśnie na podstawie typu przekroju. Istotną cechą jaką posiadają płyty stropowe sprężone jest ich wskaźnik izolacji akustycznej, który jest różny w zależności od typu przekroju. Płyty o największym przekroju mają najwyższy poziom izolacji akustycznej. W budynkach jednorodzinnych raczej nie stosuje się płyt o największym przekroju. Jeśli chce się uzyskać zniwelowanie hałasu, trzeba dobrać maksymalny przekrój płyty w zależności od powierzchni konstrukcji. Z pewnością większa izolacja będzie odpowiednia w budynkach pasywnych, które przede wszystkim charakteryzują się większą izolacją termiczną, ale również izolacja akustyczna musi być na odpowiednim poziomie.

Konstrukcje żelbetowe – budowa domu z prefabrykatów

Dom z prefabrykatów w stanie surowym zamkniętym może powstać nawet w ciągu kilku tygodni. To jedna z najszybszych metod budowlanych obok konstrukcji szkieletowych. Szczególną zaletą wykorzystania materiału prefabrykowanego jest możliwość wykonywania prac niezależnie od pogody. Dlatego przy wykonywaniu stopu z płyt stropowych sprężonych nie ma żadnych opóźnień i praca może postępować nawet w przypadku deszczowej czy śnieżnej pogody. To jedna z technologii budowlanych, gdzie można wykonywać prace nawet przy sporym mrozie. Jeśli chce się zatem postawić trwały i solidny dom, warto postawić na prefabrykaty betonowe.
Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe

Previous ArticleNext Article