Do niedawna wydawało się, że kasa fiskalna do warsztatu samochodowego powinna być przede wszystkim solidnie wykonana, funkcjonalna oraz prosta w obsłudze. Obecnie jednak jeszcze jedna kwestia ma duże znaczenie przy wyborze urządzenia rejestrującego do wspomnianej działalności. Model tego typu powinien też posiadać certyfikat Online Ready.
W dużym skrócie można napisać, że certyfikat Online Ready daje gwarancję, iż dana kasa rejestrująca zaoferuje w przyszłości dostosowanie swojej funkcjonalności do wymogów nowego systemu fiskalizacji. Niemniej, są to bardzo istotne zagadnienia dla wielu podatników, więc warto je omówić nieco szerzej. A już w szczególności powinni być tym zainteresowani właściciele warsztatów samochodowych oraz punktów wulkanizacji. Mechanicy jako pierwsi zostaną niedługo zobligowani do korzystania z kas fiskalnych online.
Nowe technologie najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku
W znowelizowanej ustawie VAT pojawią się zapisy, które zobligują wybrane działalności gospodarcze do wcześniejszego rozpoczęcia obsługi klientów przy użyciu kas fiskalnych online. W gronie tych przedsiębiorstw znajdą się m.in. firmy świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów oraz wymiany opon lub kół. Co więcej, to właśnie mechanicy jako pierwsi obowiązkowo wdrożą urządzenia nowego typu. A będą mieli na to czas najpóźniej do 1 stycznia 2019 roku.
Sytuacja ta wydaje się mało komfortowa zwłaszcza dla tych mechaników, którzy teraz muszą instalować w swoich warsztatach kasy fiskalne. Na rynku nie ma bowiem jeszcze urządzeń działających w trybie online. Czy to sprawi, że omawiana tu grupa przedsiębiorców będzie musiała pod koniec 2018 roku wymienić technologie sprzedaży, które dopiero co pojawiły się w firmach? Obecnie jest tylko 1 sposób na uniknięcie takiej sytuacji – kasa Online Ready.
Które urządzenia fiskalne można zmodernizować?
Mechanicy znajdą obecnie na rynku technologii sprzedaży także takie kasy fiskalne do warsztatu, które będzie można w przyszłości zmodernizować. O gwarancji dostosowania urządzenia do nowych przepisów świadczą zaś certyfikaty Online Ready. Innymi słowy, tylko takie modele będzie można w odpowiednim terminie wyposażyć w dodatkowe funkcje.
Modernizacja kasy będzie oczywiście wymagała zgłoszenia się z odpowiednim wnioskiem do producenta danego urządzenia. Ponadto, przedsiębiorca zapłaci za to, że jego technologia zostanie unowocześniona. Niemniej, procedura ta okaże się na pewno mniej kosztowna, niż zakup zupełnie nowego urządzenia, a do firmy wróci kasa, w przypadku której użytkownik będzie już znał podstawowe funkcje.
„Standardowe” parametry kasy dla mechanika
Pomijając na chwilę kwestie związane ze zmianami w systemie fiskalizacji i nowymi przepisami… Jaka ogólnie powinna być kasa rejestrująca do warsztatu? Parametry techniczne takiego urządzenia, np. maksymalna pojemność bazy PLU, będą często sprawą indywidualną. Kasa dla mechanika musi pozwolić na zaprogramowanie w swojej pamięci wszystkich oferowanych usług i towarów (np. części samochodowych). A jak wiadomo, asortyment jednego warsztatu może się różnić wielkością od asortymentu drugiego punktu naprawy samochodów… Co innego w przypadku parametrów fizycznych. Sprawdzając informacje o kasie fiskalnej, warto zawsze ustalić, czy zapewnia ona większą wytrzymałość na intensywną eksploatację w trudnych warunkach. Ponadto, dobre urządzenie powinno umożliwiać skonfigurowanie klawiszy funkcyjnych oraz współpracę z komputerem czy skanerem kodów kreskowych.