Ciekawe

Jak powstają płyty stropowe sprężone?

Płyty z pustym rdzeniem znane są również jako sprężone płyty stropowe. Taki element jest płytą prefabrykowaną z betonu sprężonego, używaną do budowy stropów w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych. Sprężone płyty stropowe mają szerokie zastosowanie oraz wiele zalet.

Prefabrykaty betonowe i ich charakterystyka

Popularność prefabrykatów betonowych wynika z możliwości wykonywania budynków będących bardziej ekonomicznymi konstrukcjami, ze względu na szybki montaż oraz mniejszą masę własną. Prefabrykowane elementy to również najbardziej zrównoważony system, dlatego bardzo często służy do budowy stropów.

Płyty stropowe sprężone posiadają puste przestrzenie rurowe rozciągające się na całej długości płyty, zazwyczaj o równej średnicy. Dzięki temu płyta jest znacznie lżejsza, niż masywna płyta betonowa o jednakowej grubości lub wytrzymałości. Obniżona waga jest ważna, ponieważ obniża koszty transportu, jak również koszty materiałów. Płyty mają zazwyczaj szerokość 120 cm, przy standardowych grubościach od 15 cm do 50 cm. Wzmacniająca lina stalowa zapewnia odporność na moment zginający od obciążeń.

Produkcja płyt stropowych sprężonych

Płyty stropowe sprężone są zwykle produkowane w długościach do 200 metrów. Proces ich produkcji obejmuje wytłaczanie mokrego betonu wraz z liną ze stali sprężonej z ruchomej formy. Ciągła płyta jest następnie cięta za pomocą dużej diamentowej piły tarczowej, zgodnie z długością i szerokością wymaganą w projekcie. Produkcja fabryczna zapewnia oczywiste korzyści wynikające ze skrócenia czasu pracy.

W innym systemie produkcyjnym, wytwarzane są również płyty stropowe z pustymi rdzeniami w betonie zbrojonym bez sprężania. Są one wykonywane na liniach produkcyjnych, bezpośrednio do określonych parametrów oraz dostępne jako produkt wyjściowy. Długość tak wykonanych elementów jest zazwyczaj ograniczona do około 7-8 metrów.

Standardy i formowanie płyt sprężonych

Aby spełnić nowoczesne standardy dźwiękoszczelności, płyta stropowa sprężona musi być pokryta materiałem izolacyjnym, który jest w stanie wytłumić odgłosy. Ma to znaczenie zarówno w przypadku pustego rdzenia, jak i elementu pełnego.

Płyty stropowe sprężone mogą być formowane przez wytłaczarki. Rozmiar tych elementów będzie zazwyczaj mieścić się w szerokości od 600 do 2400 mm i grubości od 150 do 500 mm. Może być dostarczany w długościach do 24 m. Puste przestrzenie płyt stropowych można zastosować jako przewód do instalacji. Wnętrze rdzenia da się też wykorzystać jako kanał wentylacyjny.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na płyty stropowe sprężone – fabudwkb.com.pl

Previous ArticleNext Article
live url live url live url