Biznes

Jak postawić ściankę działową krok po kroku

Czasami okazuje się, że koniecznym jest postawienie ścianki działowej w pomieszczeniu. Może to wynikać z różnych potrzeb, jednak najważniejsze aby taką ściankę można było postawić samodzielnie, szybko i łatwo, oraz stosunkowo niskim kosztem.
Powyższe wymagania z pewnością spełni ścianka z płyty kartonowo – gipsowej na stelażu z profili stalowych.

Krok pierwszy – materiały

Aby postawić ściankę należy najpierw wykonać stosowne obliczenia, które wskażą nam konieczną do zakupienia ilość materiałów. A materiałami tymi są:
– profile stalowe,
– płyty kartonowo – gipsowe,
– nożyce do przycięcia profili,
– metrówka i poziomnica,
– taśma uszczelniająca,
– kołki do montażu i wkrętarka,
– gładź szpachlowa i narzędzia do szpachlowania kartonowo – gipsowych.
Tak przygotowani możemy rozpocząć budowę ścianki.

Krok drugi – postawienie stelaża z profili stalowych

Najpierw należy przykleić do zewnętrznej strony profili brzegowych przykleić taśmę uszczelniającą, dzięki której uzyskamy izolację akustyczną. Po tym możemy przystąpić do zamocowania profili do ścian, sufitu i podłogi przy pomocy kołków szybkiego montażu. Rozstaw między pojedynczymi kołkami powinien wynosić ok. 10 centymetrów.
Teraz kolej na profile stalowe mocowane pionowo. Należy je wsunąć w profile brzegowe co 10 cm i przymocować zarówno do profili na podłodze, jak i suficie.
Oczywiście nie zapominajmy o tym, iż ścianka powinna mieć drzwi. Należy więc zaprojektować i wykonać konstrukcję otworów drzwiowych, najlepiej stosując mocniejsze profile stalowe zwane ościeżnicowymi.
Stelaż z profili stalowych należy na końcu wypoziomować.

Krok trzeci – montaż płyt

Skoro mamy już gotowy stelaż naszej ścianki, możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest montaż płyt kartonowo – gipsowych. Rozpoczniemy od przygotowania odpowiednich wkrętów, którymi przymocujemy płyty do profili w odstępach ok. 25 cm. Dobrze też przyciąć krawędzie płyt w miejscach, w których będą one tworzyły kąt ścianki. Należy je przyciąć pod kątem 45 stopni tak, aby ładnie się schodziły.
Teraz przykładamy płytę do rusztowania pamiętając, aby zostawić między dolną krawędzią płyty i podłogi oraz między górną krawędzią i sufitem tzw. szczelinę dylatacyjną. Odpowiednio umiejscowione płyty przykręcamy wkrętami do profili rusztowania.
Jeśli przymocowaliśmy płyty z jednej strony ścianki, należy teraz włożyć do niej materiały izolacyjne, np. wełnę mineralną i zamknąć konstrukcję, montując płyty z drugiej strony.

Krok czwarty – wykończenie

Szczeliny pomiędzy płytami należy wypełnić odpowiednią masą spoinową. Po jej wyschnięciu możemy przystąpić do szpachlowania płyt, ich malowania lub tapetowania.
Należy tu zaznaczyć, iż do tzw. suchej zabudowy fachowcy polecają wybierać płyty, zaprawę spoinową czy gładź szpachlową od jednego producenta. Ma to zagwarantować najwyższą jakość i satysfakcję z efektu końcowego.

Na koniec

Tak postawiona ścianka działowa jest nie tylko lekka i nie obciąża nadmiernie stropu, ale też jest konstrukcją, której wytrzymałość i dźwiękoszczelność w niczym nie ustępują tradycyjnym ścianom z cegły lub pustaka.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez hurtownię stali a Euromixstal

Previous ArticleNext Article
https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/ https://motulinka.com/kp/pieluszka-przytulanka-dla-niemowlat/przytulanka/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-polarkowe/