Zdrowie i Uroda

Buty sportowe – jak dobrać buty dla dziecka?

Obuwie dla dzieci musi być wygodne i ładne, ale powinno również zapewniać odpowiedni rozwój stopy. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku butów sportowych. W tym przypadku wybór niewłaściwego modelu może szybko doprowadzić do kontuzji, a nawet rozwoju groźnych wad postawy.

Elastyczne i lekkie

Buty sportowe dla dzieci powinny odpowiadać potrzebom rozwijającej się stopy, podatnej na powstawanie rożnych nieprawidłowości. Dlatego warto wybierać przede wszystkim elastyczne obuwie, które zapewni swobodę stopie i nie będzie ograniczało możliwości poruszania się. Zamknięcie w sztywnym bucie zaburzy naturalne ruchy, a co za tym idzie również prawidłowy rozwój.
Ograniczenie możliwości poruszania się stopy będzie miało poważne konsekwencje także dla prawidłowego funkcjonowania całego układu ruchowego. Prowadzi nie tylko do zaburzeń w rozwoju stóp, np. płaskostopia, ale również do problemów z biodrami, czy kolanami. Dużym błędem jest również kupowanie dziecku obuwia z podniesioną piętą, ponieważ wpływa to niekorzystnie na całe ciało zaburzając prawidłową postawę.

Ćwiczenia zamiast butów

Dobrze dobrane buty sportowe dla dzieci zapewniają właściwy rozwój całego układu ruchowego. Niestety coraz więcej maluchów cierpi na różne wady postawy, w tym także na płaskostopie oraz koślawe stopy. W takim przypadku rodzice starają się kupować specjalne obuwie, na przykład z usztywnioną pietą lub wyprofilowane wkładki.
W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że źle dobrane obuwie jedynie powiększy problem, zamiast go usunąć. Dlatego zamiast kupować specjalne buty, lepiej zachęcić dziecko do ćwiczeń lub po prostu do biegania boso, kiedy tylko jest to możliwe. Jeśli mimo wszystko wada będzie się powiększać, należy skonsultować problem ze specjalistą.

Buty do różnych dyscyplin

Także wśród butów sportowych dla dzieci można znaleźć modele przystosowane specjalnie do konkretnych dyscyplin. Na pewno jest to dobre rozwiązanie dla małego sportowca, który systematycznie trenuje. Na zwykłe lekcje wychowania fizycznego wystarczą jednak standardowe buty sportowe, które zapewnią odpowiednią wygodę w czasie ćwiczeń.
Oczywiście należy zwracać uwagę na standard wykonania butów sportowych dla dzieci oraz rodzaj materiałów zastosowanych do ich produkcji. Wysoka jakość obuwia będzie miała kluczowe znaczenie dla zdrowia, ale także dla wygody. Stopa nie może się nadmiernie pocić, a podeszwy nie mogą ślizgać się po gładkich nawierzchniach, co pomoże zapobiec nieprzyjemnym wypadkom w czasie zajęć sportowych.
Markowe buty sportowe dla dzieci znajdziesz na dip24.pl

Previous ArticleNext Article