Dom i Wnętrze

Jak odpowiednio rozmieścić gniazdka elektryczne?

Z roku na rok w naszych mieszkaniach przybywa coraz więcej urządzeń elektrycznych. Ułatwiają nam one wykonywanie codziennych obowiązków oraz uatrakcyjniają czas spędzony w domu. Z tych względów istotną rolę dla funkcjonalności pomieszczeń odgrywają gniazdka elektryczne.

O czym należy pamiętać podczas montażu?

Zasadniczą kwestię stanowi ich liczba. Jest ona determinowana głównie przez ilość potencjalnych urządzeń, jakie będą w nim używane. Podczas montażu uwzględnić warto jednak również rodzaj pomieszczenia, funkcje, jakie będzie ono pełnić, tryb życia rodziny oraz jej wielkość. Wzięcie pod uwagę tak wielu czynników sprawi, że gniazdka elektryczne będą rozmieszczone w sposób praktyczny. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby było ich więcej niż jest to nam potrzebne na daną chwilę. Ułatwi to w znaczący sposób korzystanie z poszczególnych sprzętów.
Alternatywną możliwością jest pozostawienie zaślepionych puszek montażowych w odpowiadających nam miejscach, co umożliwi ich bezproblemowe przekształcenie w gniazdka elektryczne w dowolnym momencie.

Praktyczna kuchnia

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, w którym z reguły zastosowanie ma najwięcej urządzeń elektrycznych. Część z nich używana jest sporadycznie, inne zaś wymagają stałego dostępu do sieci. W tym wypadku warto zadbać o to, aby sprzęty takie jak chłodziarka, zmywarka do naczyń, czajnik czy też kuchenka mikrofalowa były bezpośrednio przyłączone do gniazdek elektrycznych. Stosowanie przedłużaczy, zwłaszcza w przypadku kuchni o niewielkich rozmiarach, jest mało komfortowe i niezbyt praktyczne. Może również niekorzystnie wpłynąć na walory estetyczne pomieszczenia i jego atrakcyjny wygląd.
Dodatkowe gniazdka elektryczne w kuchni sprawdzą się zwłaszcza nad blatem, na którym przygotowujemy posiłki. Wówczas podłączenie takich urządzeń jak toster, blender, mikser czy też frytkownica będzie niezwykle łatwe i zajmie dosłownie parę sekund. Decydując się na instalację źródeł zasilania przy zlewie, należy pamiętać o tym, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed zachlapaniem wodą.

Funkcjonalny salon

Innym pomieszczeniem w domu, gdzie gniazdka elektryczne pełnią ważną rolę, jest salon. Znajduje się tutaj wiele sprzętów codziennego użytku – telewizor, kino domowe czy też lampy podłogowe, które wymagają stałego dostępu do sieci. Warto zapewnić również dodatkowe źródła zasilania, tak aby możliwe stało się podłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak ładowarki do laptopów oraz telefonów.

Istotna ochrona przed wodą

W łazience stałego dostępu do zasilania wymaga jedynie pralka. Jednak stosowanie sprzętów takich jak suszarka, lokówka czy też maszynka do golenia, zmusza do zainstalowania większej liczby gniazdek elektrycznych, na przykład blisko lustra. W tym wypadku kwestią zasadniczą jest, to aby źródła zasilania posiadały klapki i odpowiednie uszczelki, dzięki czemu będą zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody.

Previous ArticleNext Article
Sejf do kampera przyczepy na wymiar https://beesafe.pl/porady/samochod-do-20-tys/ https://beesafe.pl/porady/ile-sie-czeka-na-prawo-jazdy/