Kiedy z różnych powodów tracimy naturalny ząb, wówczas jak najszybciej powinniśmy wypełnić powstałą lukę implantem dentystycznym. Dzięki temu pozostałe zęby nie będą się przesuwać, a nasz zgryz będzie prawidłowy. Uzupełnienie uzębienia implantami jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, choć właśnie ta motywacja dla wielu osób jest najmocniejsza, by wstawić implant.
Kilka słów o historii implantów dentystycznych
Implanty tytanowe, które obecnie wykorzystuje się w implantologii stomatologicznej, zostały wprowadzone w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Dzięki odkryciu zjawiska osseointegracji, czyli zaobserwowania tego, że implant tytanowy trwale łączy się z kością przez profesora Branemarka, możliwe było zastosowanie implantów w tytanowych dla odbudowania utraconych zębów.
Jak wyglądają implanty stomatologiczne?
Implant stomatologiczny składa się z tytanowej części, która wszczepiana jest do kości żuchwy bądź szczęki. Zastępuje ona korzeń usuniętego zęba. Z kolei do tytanowego wszczepu przymocowywana jest korona, na przykład wykonana z porcelany. Implanty stomatologiczne mogą służyć również do zamocowania mostu protetycznego.
Czy leczenie implantologiczne jest skuteczne i bezpiecznie?
W 98% przypadków leczenie implantologiczne jest skuteczne. Przeciwwskazań do tego typu leczenia jest niewiele, należą do nich między innymi niektóre choroby ogólnoustrojowe oraz stosowanie niektórych leków. Każdorazowo zasadność leczenia implantologicznego powinna być skonsultowana ze stomatologiem, specjalizującym się w tej dziedzinie. Wstawienie implantu jest procesem długotrwałym, ponieważ po wszczepieniu tytanowej części w kość należy odczekać do zakończenia się procesu osseointegracji.
Implanty ochota to sposób na uzyskanie pięknego i prawidłowego uzębienia w momencie utraty własnego zęba. Choć czasami może zachodzić konieczność wymiany porcelanowej korony, to jednak tytanowy wszczep, który zintegruje się z kośćmi żuchwy bądź szczęki jest niezniszczalny.