Ciekawe

Do czego potrzebne są czujniki nacisku?

Czujnik nacisku to urządzenie wykorzystywane do dokonywania pomiarów fizycznych sił naprężeń. Znajomość wartości sił działających na układ pozwala określić wiele parametrów, wśród których najważniejszymi są zmiany wagi, ciśnienia, przyspieszenia. Urządzenia tego rodzaju nazywa się inaczej czujnikami tensometrycznymi lub po prostu tensometrami.

Tensometry są wśród nas

Czujniki nacisku to elementy konstrukcyjne, bez których nie działałaby większość urządzeń i systemów przemysłowych oraz sprzętów otaczających nas na co dzień.

Tensometry są montowane w wielkich wagach przemysłowych, platformach najazdowych, na taśmach produkcyjnych. To także elementy pozwalające dokonywać dokładnych pomiarów w laboratoriach.

Dzięki możliwości wyznaczenia wagi produktów znacznie łatwiej pracuje się nam w kuchni – w nowoczesnych urządzeniach składniki ważone są automatycznie, co ułatwia i skraca proces przygotowania potraw.

Niewiele osób wie, że czujniki nacisku służą naszemu zdrowiu. Wykorzystuje się je na przykład przy produkcji sprzętu rehabilitacyjnego. Dokładne pomiary sił naprężęń mają ogromne znaczenie podczas zabiegów wykonywanych przy użyciu różnego rodzaju urządzeń – zbyt wysokie wartości sił mogą spowodować nadmierne obciążanie układu kostnego czy mięśniowego i w konsekwencji doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.Mikroskopijne czujniki nacisku stosowane są w elektrycznych szczoteczkach do zębów, gdzie kontrolują nacisk szczoteczki na ząb po to, aby chronić szkliwo, które mogą uszkodzić zbyt wysokie wartości sił naprężeń.

Jakie cechy powinien mieć dobry czujnik nacisku?

Czujniki tensometryczne musi cechować niezwykła dokładność. Można ją uzyskać dzięki wysokiej czułości, a tę z kolei gwarantuje zastosowanie przy produkcji czujników najwyższej klasy materiałów. O tym, jakie istnieją rodzaje czujników oraz jakie materiały są stosowane przy ich produkcji można dowiedzieć się ze strony sensor24h.pl.

Poza czułością i dokładnością tensometry powinny:

– działać niezawodnie w warunkach wysokich lub bardzo niskich temperatur;
– działać w warunkach zmieniających się wartości ciśnienia;
– posiadać wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie na wstrząsy i drgania;
– cechować się małymi gabarytami oraz niską wagą.

Spore znaczenie może mieć także możliwość umieszczania urządzeń na powierzchniach nierównych, zakrzywionych, czyli w miejscach, gdzie może powstać problem z poziomowaniem wagi.

Gdzie kupić wysokiej klasy czujniki nacisku?

Ze względu na to, że dla sprawnego funkcjonowania urządzeń ogromne znaczenie ma jakość zamontowanych w nich czujników tensometrycznych warto sprawdzić oferty rynkowe producentów tego rodzaju asortymentu.

Zgodnie z informacją pochodzącą od wiodącego producenta tensometrów, umieszczoną na stronie sensor24h.pl, do wytwarzania nowoczesnych czujników wykorzystywane są najwyższej klasy materiały oraz technologie, w tym wiele nowatorskich. Sensor24h.pl współpracuje z kooperantami, którzy mają znaczące doświadczenie i osiągniecia na rynku czujników i urządzeń zawierających takie elementy. Takie rekomendacje warto wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy komponentów do produkowanych lub wykorzystywanych w naszej firmie urządzeń zawierających czujniki nacisku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.

Previous ArticleNext Article