Nowe auta w salonach samochodowych powinny być pięknie zaprezentowane. Dla klientów ważne jest przyśpieszenie, spalanie, komfort jazdy, rodzaj paliwa, wyposażenie, ale przede wszystkim kupuje wygląd i prezentację. Odpowiednie wyeksponowanie auta pozwala przyśpieszyć jego decyzję. Doskonale nadają się do tego różne typy najazdów samochodowych.
Zastosowanie najazdów
Poza salonami samochodowymi i wystawami najazd samochodowy może być zastosowany również w:
- komisach samochodowych,
- warsztatach diagnostyki i naprawy samochodów,
- garażach – dla celów indywidualnych.
W niektórych miastach samorządy lub spółdzielnie mieszkaniowe montują najazdy ogólnodostępne. Takie najazdy montowane są na stałe do podłoża i muszą charakteryzować się szczególną stabilnością i wytrzymałością.
Istnieją specjalne najazdy, które mają zastosowanie w autolawetach. Służą one do wciągnięcia auta na platformę. Najczęściej wykonane są one z lekkiej blachy aluminiowej. Perforacja blachy zapewnia dobrą przyczepność kół samochodu oraz odprowadzanie wody.
Najazd samochodowy
Producenci oferują różne modele najazdów samochodowych o różnych parametrach. Dokonując wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na posiadane przez producenta atesty i certyfikaty. Dla klienta jest to gwarancja, że produkt spełnia wszystkie warunki techniczne i normy bezpieczeństwa. Uzyskujemy wtedy gwarancję, że samochód nie spadnie z podjazdu i nie ulegnie uszkodzeniu.
Dokonując wyboru najazdu samochodowego należy wziąć pod uwagę:
- częstotliwość użytkowania – w salonach auto stoi przez dłuższy czas, w warsztacie auta wjeżdżają kilkanaście razy dziennie,
- stabilność – sposób montowania do podłoża, rodzaj spawów,
- wytrzymałość – producent określa wytrzymałość obciążenia na jedną stronę,
- materiał wykonania – powinna być to stal konstrukcyjna (atestowana) kształtowniki pełne lub rurki,
- układ profili – podłużny (auto płynnie wjeżdża na najazd) lub poprzeczny (przy dużych odstępach między elementami auto może się blokować),
- długość pochylni – im dłuższa, tym lepsza,
- dystans hamulcowy – zabezpiecza auto przed spadnięciem,
- rodzaj spawu – spaw dookoła jest mocniejszy niż spaw punktowy,
- parametry wysokości i szerokości – powinny być dostosowane do samochodów, które będą z niego korzystać.
Specjalnym rodzajem najazdów są najazdy aluminiowe z blachy perforowanej. Jest to usztywniona blacha typu Lohr przeznaczona do produkcji najazdów na autolawety. Ich lekkość, wytrzymałość oraz stabilność doskonale sprawdzają się w sytuacji awaryjnej konieczności wciągnięcia auta na lawetę.
W warunkach domowych może dobrze sprawdzić się najazd samochodowy z tworzywa sztucznego. Produkowany jest w Niemczech, nadaje się do samochodów do 2,5 t, jest lekki, po zakończeniu prac można go postawić w każdym miejscu.
Najazd samochodowy jest konstrukcją stosunkowo prostą, ale wymagającą spełnienia wielu parametrów technicznych, które gwarantują zarówno bezpieczeństwo samochodu, jak i pracowników. Musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości.