Dom i Wnętrze

Bezdotykowe baterie łazienkowe – za i przeciw.

Baterie łazienkowe, od momentu swojego powstania przeszły ogromną metamorfozę. Nic w tym dziwnego – postęp techniczny sprawił że również i w ich przypadku zaszło wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie na rynek bezdotykowych baterii. Ich zasada działania jest niezwykle prosta i opiera się na działaniu fotokomórki. Pewnie już nie raz spotkaliśmy je w galeriach handlowych i innych miejscach publicznych.

Jakie zalety i wady niosą ze sobą bezdotykowe baterie łazienkowe?

Zalety:
1. Oszczędzają wodę – obliczono, że w przypadku tych baterii zużyjemy 6 litrów wody na minutę. Na pierwszy rzut oka jest to dość sporo. Porównajmy jednak ten wynik z tradycyjnymi bateriami łazienkowymi. W ich przypadku jest to już około 10-12 litrów. Widać różnicę?
2. Działają w pełni automatycznie – nie trzeba męczyć się z kurkiem – wystarczy że przyłożymy ręce pod wylot kranu a woda płynie sama. Zastosowanie fotokomórki pozwala na wykrycie ruchu pod baterią.
3. Automatycznie odcinają dopływ wody – w przypadku tradycyjnych baterii, zdarzało się już nam zapomnieć o zakręceniu kurka. Taka bateria łazienkowa, wbrew pozorom potrafiła generować ogromne koszty. W przypadku „bezdotykówek” jest inaczej – woda automatycznie odcina się, gdy nie ma sygnału z fotokomórki. Jeśli zabierzemy ręce, woda automatycznie przestanie płynąć.

Wady automatycznych baterii łazienkowych:

1. Jak każde (zwłaszcza nowatorskie rozwiązanie) również i baterie bezdotykowe mają swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność montowania baterii. Być może jest to zaskakujące dla większości Czytelników ale do prawidłowego działania bezdotykowej baterii łazienkowej wymaga się doprowadzenia energii elektrycznej. Na szczęście nie chodzi tu o napięcie sieciowe lecz o zwykłą baterię o napięciu 6 V. Niemniej, konieczna jest jej wymiana i to co kilka miesięcy.
2. W przypadku bezdotykowych baterii łazienkowych wadą jest też to, że nie można (choć przestaje być to regułą) ustawiać sobie temperatury wody. W nowszych bateriach jest taka możliwość.
3. Cena. No właśnie… Wadą bezdotykowych baterii łazienkowych wciąż jest cena. Są one kilkukrotnie droższe od tradycyjnych rozwiązań.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje zobacz wiecje 2016.org