Ciekawe

Czujniki laserowe nieodłącznym elementem automatyki przemysłowej

Współczesna automatyka przemysłowa oparta jest w głównej mierze na czujnikach laserowych. Są one perfekcyjnym narzędziem pozwalającym na mierzenie obecności obiektów lub odległości. Dlatego też odnajdują szerokie zastosowanie w różnych aplikacjach automatyki przemysłowej.

Zasada działania czujników laserowych

Zasada działania czujników oparta jest na wiązce światła wykorzystywanej do pomiaru odległości od określonego punktu docelowego. Automatyka przemysłowa za cel przeważnie stawia konkretny element maszyny. Zaletą czujników laserowych jest to, że mierzą dokładnie, wykrywając wszystkie obiekty, niezależnie od ich cech. Wykryją też te charakteryzujące się jasnym kolorem, czy chropowatym materiałem. Zasada działania czujników laserowych polega na emitowaniu wiązki światła, która jest poddawana procesowi triangulacji lub pulsacji. To właśnie powrót impulsów mierzony jest, by uzyskać odczyty odległości.

Klasyfikacja czujników laserowych

Można wyróżnić lasery klasy jeden, które są całkiem bezpieczne dla człowieka. Zapewniają one komfort oczu w każdych warunkach. Lasery klasy dwa są już mniej bezpieczne. Zgodnie z klasyfikacją są bezpieczne dla oczu w czasie maksymalnym 0,25 sekundy. Jeśli czas przypadkowego spojrzenia wyniósłby większą wartość, istnieje ryzyko uszkodzenia oka.

Czujniki laserowe – zalety

Brak fizycznego kontaktu z obiektem jest główną zaletą używania czujników laserowych w przemyśle. Istnieją bowiem sytuacje, gdzie ze względu na trudne usytuowanie obiektu, czy wysokie temperatury, pomiar bezpośredni byłby niemożliwy. Czujniki są również idealnym narzędziem pomiarowym do pracy ciągłej elementów stale poruszających się. Rynek czujników stale rozwija się. Zgodnie z najnowszymi raportami do 2025 roku stopa zwrotu na tym rynku ma osiągnąć poziom prawie 8% . Zdaniem analityków w kolejnych latach możemy spodziewać się dalszego rozwoju rynku czujników, co jest spowodowane dużym zapotrzebowaniem na tego typu elementy. Wpływ na to ma automatyzacja procesu kontroli jakości, której bez użycia czujników laserowych nie można wprowadzać.

Rynek czujników – coraz lepsza jakość

Niestety czujniki laserowe mimo wielu zalet posiadają też słabsze strony. Są wrażliwe na zapylenie, czy zabrudzenia. Problemy z pomiarami sprawiają też niektóre rodzaje powierzchni, jak: szkło, czy marmur. Producenci cały czas próbują eliminować wpływ tła na pomiary. Zakłócić je mogą na przykład odbijające się elementy. By wykluczyć wpływ światła odbitego stworzono specjalną technologię Time of Flight. Na rynku czujników laserowych widać również miniaturyzację. Producenci starają się zamknąć wszystkie niezbędne funkcje w jak najmniejszych rozmiarach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/czapeczki-dla-dzieci-i-niemowlat/czapeczki-caloroczne/ https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/muslinowe-rozki/