Ciekawe

Nareszcie na półkach: “Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)”

Już od czasów średniowiecza, a nawet starożytności, mądrzy lekarze i wszyscy inni ludzie zajmujący się chorymi i opieką nad nimi, poszukiwali odpowiedzi na ważne pytanie. “Czym są i skąd biorą się choroby?”. Oczywiście – co rusz pojawiały się “dzieła” których autorzy podawali informacje wyssane z palca. Na szczęście najbardziej zainteresowani szybko potrafili oddzielić prawdziwą wiedzę, od pseudonaukowych bajań. Lekarze ci sobie sprawę, że większość ludzkich chorób można rozumieć w prawdziwym sensie jako nieuporządkowaną fizjologię (patofizjologię).

 

Jakiś czynnik – np. mutacja (wariant patogenny) w genie, lub inwazja organizmu bakteryjnego wywołuje chorobę, a organizm reaguje na poziomie molekularnym, komórkowymi i ogólnoustrojowymi. Kiedy obserwujemy to wszystko z zewnątrz, nazywamy to objawami – oznakami choroby.

Dlatego wraz ze wzrostem wiedzy na temat normalnej struktury i funkcji ludzkiego organizmu oraz sposobów, w jakie mogą one ulec zaburzeniu, pojawia się umiejętność rozumienia choroby oraz zaprojektowania racjonalnego i skutecznego leczenia.

 

Książka, o której dzisiaj piszę, to drugi tom monumentalnego dzieła, którego autor postawił przed sobą ogromny cel. “Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)” to próba przedstawienia w zbiorczym dziele niesamowitej ilości wiedzy na temat setek chorób, z którymi mierzymy się od wieków, lub tych, które poznaliśmy dopiero niedawno.

 

“Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)” cieszy i smuci jednocześnie.

 

Kiedy przeglądam pozycje tego typu, mam bardzo mieszane uczucia. Oczywiście – chylę czoła przed autorem, za ogrom wysiłku, który włożył w zebranie w jednym miejscu tak monumentalnej wiedzy. Nie to jest jednak przedmiotem moich rozterek. Chodzi mi o to, że takie książki, takie jak “Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)” ukazują ogrom wiedzy i możliwości umysłu ludzkiego w ciągłej walce z naturą i zagrożeniami z niej płynącymi. Z drugiej strony, ilość tych zagrożeń, chorób, które tylko czyhają, aby móc wziąć w posiadanie nasze podatne organizmy, zniszczyć nasze układy odpornościowe i zakończyć nasze krótkie życie.

 

Nie mam oczywiście zamiaru zachęcać nikogo, do udawania strusia, zamykania oczu i przekonywania samego siebie, że skoro o chorobie nie wiesz, to ona cię nie dotyczy. Dlatego uważam, że takie pozycje są bardzo potrzebne. Pokazują one, że choroba, to nie tylko efekt normalnego rozwoju człowieka w naturze, ale coraz częściej efekt wpływu człowieka na to, co go otacza.

 

Według autora książki, choroby mogą być postrzegane jako „eksperymenty natury”. Działania, które mogą odkryć wcześniej nieznane lub niedoceniane mechanizmy fizjologiczne. Badanie tych mechanizmów fizjologicznych u zdrowych osób poszerza naszą podstawową wiedzę biomedyczną. Dlatego ważne jest, aby studenci i lekarze medycyny rozumieli normalną strukturę i funkcje organizmu oraz to, w jaki sposób mogą one zostać zaburzone, gdy organizm znajdzie się pod wpływem choroby.

 

Cel książki “Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)”

 

Celem książki jest przedstawienie studentom i lekarzom medycyny klinicznej aktualnego stanu wiedzy na temat setek chorób traktowanych jako przejawy patologii i patofizjologii. Autor książki “Patologia znaczy słowo o chorobie (tom 2)” przedstawił krótki przegląd struktury i funkcji każdego układu w ciele, a następnie opis podstawowych mechanizmów patofizjologicznych, które leżą u podstaw powszechnych chorób związanych z tym układem.

 

Dzięki takiemu podejściu uzyskujemy wyjaśnienie objawów i oznak każdego stanu chorobowego oraz podstawowe ramy dla późniejszego opanowania strategii leczenia przez lekarza. Uwzględniono również kilka obszarów tematycznych, które nie są ograniczone do jednego układu ciała (np. nowotwory i choroby zakaźne), ale to samo podejście stosuje się również w tych przypadkach.

 

W większości przypadków diagnoza i leczenie nie są tutaj omawiane. Nie podejmuję się tutaj żadnych prób oceny, gdyż trudno być autorytetem większym niż autor. Mogę tylko jeszcze raz wyrazić swój podziw i wdzięczność za tak wiele pracy włożonej w to, by wiedza tak cenna stała się powszechnie dostępna.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecej Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-autko/