Ciekawe

Aktywność sportowa a badania w laboratorium medycznym

Uprawianie sportu wiąże się z koniecznością uwzględnienia faktu zachodzenia określonych zmian w organizmie. Większość z nich ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, aczkolwiek zdarzają się też i takie, których wpływ jest nie do końca pożądany. W celu ich wykrycia i ewentualnej diagnozy, warto przeprowadzić standardowe badania w laboratorium medycznym.

Jak często się badać?

W zależności od natężenia aktywności sportowej, badania medyczne powinny być realizowane odpowiednio często. Zaleca się, by wykonywać je tym częściej, im dana aktywność jest większa. W niektórych przypadkach, warto odwiedzić laboratorium medyczne przynajmniej 4 razy do roku, oczywiście nie zapominając przy tym o konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.
Niektóre badania warto przeprowadzić już zanim rozpoczniemy aktywność sportową. Dotyczy to zwłaszcza biegów i innych sportów, które angażują szeroką gamę ludzkich mięśni. Są one konieczne, głównie ze względu na ludzkie bezpieczeństwo, które w przypadku silnego obciążenia może być zagrożone.

Co badać?

Badania związane z aktywnością fizyczną, które są wykonywane w laboratorium medycznym, najczęściej obejmują trzy podstawowe parametry organizmu:
– ogólne badanie moczu,
– spoczynkowe EKG,
– ogólne badania krwi (morfologia krwi obwodowej, poziom żelaza, cholesterolu, glukozy a także sodu, potasu magnezu i próby wątrobowe).

Profesjonalnie, czy amatorsko?

Powyższe spektrum badań są zalecane wyłącznie dla osób, które amatorsko podejmują się określonej aktywności zawodowej. W przypadku osób zawodowo się nią zajmujących, badania te powinny być znacznie szersze i obejmować również znajdujące się we krwi elektrolity.
Duże znaczenie ma tu również częstotliwość badań. W przypadku niektórych, bardzo intensywnych treningów, powinny mieć one miejsce nawet co dwa tygodnie. Dotyczy to zwłaszcza okresu poprzedzającego zawody sportowe i inne, profesjonalne formy aktywności.

Dlaczego warto?

Choć wiele osób amatorsko zajmujących się aktywnością sportową bagatelizuje ten problem, to badania w laboratorium medycznym naprawdę warto przeprowadzać. Dlaczego?
1. Pozwalają one wykryć zmiany chorobowe, wynikające chociażby z rozpoczętego treningu.
2. Ułatwiają one monitorowanie poszczególnych parametrów zdrowotnych, zmieniających się w trakcie treningu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl
3. Pozwalają ostrzec przez zagrożeniami, wynikającymi z niedoborem poszczególnych mikro i makroelementów.
Podsumowując, badania przeprowadzane przez laboratorium medyczne są niezwykle istotne dla ludzkiego zdrowia a zwłaszcza – w okresie silnej aktywności fizycznej. To dzięki nim wielu chorobom można zapobiegać już w ich wczesnym stadium.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/muslinowe-beciki-muslinowe/ https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/ Loftowy metalowy hoker barowy