W dzisiejszych czasach alkomaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jak one w rzeczywistości działają i jakie są najpopularniejsze rodzaje alkomatów dostępnych na rynku.
Czym jest alkomat?
Budowa klasycznego alkomatu w dużej mierze opiera się na kilku różnych elementach i niektóre z nich są kluczowe do działania tego niesamowitego urządzenia. W pierwszej kolejności należy wymienić układ mechaniczny, którego podstawowym zadaniem jest oczywiście obróbka powietrza. To właśnie dzięki temu układowi, wdmuchiwane powietrze może bez żadnego większego problemu dotrzeć bezpośrednio do sensora. Jak łatwo się domyśleć, podstawą każdego profesjonalnego alkomatu jest właśnie sensor. Od jego jakości zależy na przykład to, z jaką siłą należy wdmuchiwać powietrze, aby otrzymać wynik. Nowoczesne alkotesty pozwalają odczytać wynik na specjalnym układzie elektronicznym, który także musi charakteryzować się wysoką niezawodnością. Pamiętać należy o tym, że to właśnie układ elektroniczny automatycznie oblicza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego też jego sprawność musi stać zawsze na wysokim poziomie.
Rodzaje sensorów
W dzisiejszych czasach producenci oferują alkomaty, które mogą opierać się na trzech zupełnie innych rodzajach sensorów. Pierwszą grupę stanowią popularne sensory półprzewodnikowe. Alkomat z takim sensorem jest obecnie najbardziej popularny, a spowodowane jest to przede wszystkim bardzo atrakcyjną ceną. Aby uzyskać dokładne wyniki należy dokładnie stosować się do instrukcji obsługi, w przeciwnym razie wyniki mogą znacząco odbiegać od prawy. Najpopularniejsze alkomaty, które oparte są na sensorach półprzewodnikowych to między innymi alkomat pro x 5 albo alcoblow.
Alkomaty elektrochemiczne
Drugą grupę stanowią wszelkie alkotesty elektrochemiczne, czyli te urządzenia, które opierają się na elektrochemicznym utlenieniu etanolu w wyniku działania różnych związków chemicznych. Mechanizm działania alkomatu chemicznego polega na zamianie alkoholu w kwas octowy. Sensory odpowiadają wyłącznie na alkohol, dzięki czemu wyniki badania są bardzo dokładne.
Czujniki spektrofotometryczne
Opisując najpopularniejsze rodzaje alkomatów należy wspomnieć także o czujnikach spektrofotometrycznych, które bardzo często nazywane są także czujnikami laserowymi. Sensory w tym konkretnym przypadku działają na zasadzie podczerwieni, która emituje promienie. Pamiętać należy jednak o tym, że w tym przypadku jedynie dobrze skalibrowany sprzęt dawać będzie pozytywne wyniki. Największym minusem alkomatów na laser jest oczywiście bardzo wysoka cena.