Blachy trapezowe są dużymi elementami konstrukcyjnymi, które za sprawą swojego kształtu zachowują wysoką nośność. Zostały one opracowane z profilu falistego. W chwili obecnej udział elementów nośnych trapezowych w ogólnym obszarze wszystkich budynków posiadających lekko pochylone dachy wynosi 90%.
Zastosowanie blachy trapezowej
Szeroka akceptacja blachy trapezowej wynika z, łatwego, szybkiego montażu, atrakcyjnego stylu formalnego, a także oszczędności konstrukcji trapezowej. Profile trapezowe są stosowane w sektorze pokrycia dachowego: jako nośna powłoka dachowa bez izolacji cieplnej, jako nośna dolna powłoka dachu w pojedynczej obudowie z izolowanym cieplnie dachem na górze, a także jako zewnętrzna powłoka przed wpływem pogody w konstrukcji dwuskrzydłowej.
Program profilowy oferowany przez konkretnych producentów obejmuje ok. 60 profili kształtowych o wysokości od 10 mm do 200 mm. Rozstawy między wspornikami do 10 m mogą być zrealizowane przy użyciu tych profili. Blacha trapezowa umożliwia mostkowanie o długości do 20 m bez konieczności stosowania podpór dzięki efektowi łożyskowania łuku.
Dachy wykonane z profili trapezowych mają doskonałe właściwości tłumiące dźwięk. Blacha trapezowa jest zwykle stosowana jako powłoka zewnętrzna w ścianie profilowej kasety w sektorze budowy ścian. Dwuspadowe ściany profili trapezowych są stosowane w celu spełnienia wysokich wymogów w zakresie zapobiegania pożarom.
Aplikacje blach trapezowych
Profile trapezowe są stosowane w konstrukcjach dachowych. Są powszechnie wykorzystywane do budowy nośnych powłok dachowych w suchych konstrukcjach. Można dzięki temu wyraźnie zmniejszyć liczbę podpór wymaganych dla budowy, ponieważ obudowa nie jest już potrzebna do świeżych warstw betonu.
Profile trapezoidalne są coraz częściej wykorzystywane jako dodatki do dachów w budowie nowoczesnych wielopiętrowych parkingów. W takiej aplikacji profil trapezowy jest nie tylko stosowany jako powłoka w konstrukcji, ale stanowi integralną część nośną konstrukcji dachowej w stanie gotowym. W tym przypadku wykorzystuje się nośność profili betonowych i trapezoidalnych.
Innym dobrze znanym obszarem aplikacji jest podłoga kompozytowa. Specjalnie ukształtowane stalowe profile trapezowe tworzą więzi między betonem a stalą, dzięki czemu można wykorzystać zalety użytych materiałów. Beton absorbuje siłę ściskającą się w tych konstrukcjach podłogowych, a siła rozciągająca absorbowana jest przez kompozytowe profile podłogowe.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal