Sporty ekstremalne to adrenalina i niesamowite przeżycia, a także możliwość pokonywania granic własnego strachu, wytrzymałości, to odwaga i czasem odrobina szaleństwa, na które stać niewielu śmiałków. Jednym z takich sportów są skoki ze spadochronem. Czym jest kurs spadochronowy i gdzie oraz kto może go zrobić?
Kto może skakać ze spadochronem?
Każdy z nas marzył kiedyś o lataniu. To marzenie można w pewnym stopniu spełnić skacząc ze spadochronem. Zawsze jednak pojawia się pytanie: czy ja mogę skakać ze spadochronem? Odpowiedź jest bardzo prosta – ze spadochronem może skakać niemal każdy i nie jest to sport tylko dla osób odpowiednio zaprawionych i silnych fizycznie. W powietrzu bowiem liczy się opanowanie technik poruszania się. Opanowanie tych technik jest właśnie zadaniem, jakie powinien rozwiązać dobry kurs spadochronowy.
Przeciwwskazań do skoków ze spadochronem jest tak naprawdę niewiele. Jednym z nich będzie na pewno chroniczny lęk wysokości oraz dolna granica wieku. Ta granica wynosi 10 lat. Jednak osoby niepełnoletnie, ktore chcą skakać w tandemie, powinny mieć zezwolenie od osób dorosłych, czyli swoich prawnych opiekunów. Poza tym należy przygotować się na mega dawkę adrenaliny i przeżycie, które będzie jednym z najbardziej emocjonujących w naszym życiu.
Innym przeciwwskazaniem jest waga. Osoba skacząca nie powinna być zbyt ciężka, należy wykluczyć także takie schorzenia jak epilepsja, choroby serca czy niewydolność dróg oddechowych. Pomoc w takim przypadku w powietrzu jest niemożliwa.
Czy skoki ze spadochronem są tylko dla bogatych?
Utarło się twierdzenie, że kurs spadochronowy jest bardzo drogi, a sam sport jest przeznaczony dla bogatych elit. Czy taka jest prawda? Sam kurs kosztuje kilka tysięcy złotych, ale jest to długie szkolenie. Natomiast o wiele tańszy jest pojedynczy skok w tandemie, czyli z instruktorem. Tu za techniczne sprawy samego lotu odpowiada instruktor, do którego skoczek jest po prostu doczepiony. Taki skok kosztuje maksymalnie od kilkuset do 1000 zł. Czy jest to dużo, gdy w perspektywie mamy przygodę życia – na przykład skok z wysokości 4000 metrów? cena chyba jest do wytrzymania.
O kursie słów kilka
Jak zostać samodzielnym skoczkiem? Należy przede wszystkim skończyć odpowiedni kurs i warto skorzystać z możliwości skoków w tandemie razem z instruktorem. Jest sześć rodzajów szkoleń. Jest to szkolenie na linę, spring, stabilization, szkolenie AFF czyli accelerated free fall, szkolenie FSC Formation Skydive Course oraz kurs PRO B.A.S.E. Wszystkie szkolenia dzielą się na część teoretyczną i praktyczną, czyli skoki spadochronowe. Wszystkie kursy kończą się specjalnym egzaminem, który uprawnia do samodzielnego skakania ze spadochronem. Różnią się od siebie przede wszystkim stopniem trudności i udziałem instruktorów podczas pierwszych skoków. Kursy uczą przede wszystkim układania czaszy B.A.S.E., celności lądowania, skręcania i rozkręcania się w taśmach, manewrowania spadochronem z linetwist, uczą destabilizacji i stabilizacji podczas swobodnego spadania, a także dają podstawową wiedzę techniczną o sprzęcie.
Artykuł powstał ze Strefa Silesia