Samochód bez klimatyzatora? Dla większości kierowców jest to niezbędne urządzenie i jedno z podstawowych kryteriów branych pod uwagę podczas zakupu auta. Jak wszyscy wiemy, główną rolą klimatyzacji jest chłodzenie rozgrzanego samochody latem, natomiast zimą zapobieganie parowaniu szyb oraz osuszanie jego wnętrza.
Zasady działania
Pomimo wprowadzania nowych technologii stosowanych w klimatyzacji zasady jej działania są takie same – w układzie klimatyzacji znajduje się chłodziwo, które jest tłoczone przez sprężarkę w momencie rozprężenia odparowuje schładzając powietrze opływające parownik.
Początkowo najchętniej stosowanym czynnikiem chłodzącym, znajdującym zastosowanie w samochodach klimatyzowanych był preparat R12 tzw. freon. Posiadał wiele zalet, między innymi takich jak: atrakcyjna cena, łatwa produkcja, dodatkowo był także niepalny i nietoksyczny. Z biegiem czasu odkryto jednak, że ma negatywne działanie na warstwę ozonową i w połowie lat 90 zakazano jego stosowania. Jego miejsce zajął R134a – stosowany do dziś oraz równie popularny jak jego poprzednik. Naukowcy stwierdzili jednak, że przyczynia się on do powstania efektu cieplarnianego i zalecili niestosowanie go w nowych modelach aut. W związku z powyższym domniemano, że w samochodach będą stosowane klimatyzacje, w których rolę chłodziwa pełniłby dwutlenek węgla. Jednak wymaga on stosowania innych układów niż poprzednie czynniki oraz posiada duża wadę – jest ogólnodostępny, co wyklucza zyski osiągane poprze nabijanie klimatyzacji. Znaleziono więc inne rozwiązanie, stosując w nowych modelach aut czynnik R1234yf , który posiada wiele zalet dla koncernów motoryzacyjnych, a mianowicie: droga cena oraz ograniczony dostęp, gdyż tylko dwie firmy posiadają patent na jego wytwarzanie. Jedną z największych wad jest palność oraz wytwarzanie trujących oparów.
Czynnik R123yf ma swoich przeciwników, którzy udowodnili, że jego stosowanie może doprowadzić do samozapłonu nowego typu chłodziwa, ale także zwolenników, którzy w wynikach swoich testów zapewniali, że jest całkowicie bezpieczny.
Sprawdź: akcesoria samochodowe w sklepie eport2000.pl.