Baterie łazienkowe, od momentu swojego powstania przeszły ogromną metamorfozę. Nic w tym dziwnego – postęp techniczny sprawił że również i w ich przypadku zaszło wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie na rynek bezdotykowych baterii. Ich zasada działania jest niezwykle prosta i opiera się na działaniu fotokomórki. Pewnie już nie raz spotkaliśmy je w galeriach handlowych i innych miejscach publicznych.
Jakie zalety i wady niosą ze sobą bezdotykowe baterie łazienkowe?
Zalety:
1. Oszczędzają wodę – obliczono, że w przypadku tych baterii zużyjemy 6 litrów wody na minutę. Na pierwszy rzut oka jest to dość sporo. Porównajmy jednak ten wynik z tradycyjnymi bateriami łazienkowymi. W ich przypadku jest to już około 10-12 litrów. Widać różnicę?
2. Działają w pełni automatycznie – nie trzeba męczyć się z kurkiem – wystarczy że przyłożymy ręce pod wylot kranu a woda płynie sama. Zastosowanie fotokomórki pozwala na wykrycie ruchu pod baterią.
3. Automatycznie odcinają dopływ wody – w przypadku tradycyjnych baterii, zdarzało się już nam zapomnieć o zakręceniu kurka. Taka bateria łazienkowa, wbrew pozorom potrafiła generować ogromne koszty. W przypadku „bezdotykówek” jest inaczej – woda automatycznie odcina się, gdy nie ma sygnału z fotokomórki. Jeśli zabierzemy ręce, woda automatycznie przestanie płynąć.
Wady automatycznych baterii łazienkowych:
1. Jak każde (zwłaszcza nowatorskie rozwiązanie) również i baterie bezdotykowe mają swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność montowania baterii. Być może jest to zaskakujące dla większości Czytelników ale do prawidłowego działania bezdotykowej baterii łazienkowej wymaga się doprowadzenia energii elektrycznej. Na szczęście nie chodzi tu o napięcie sieciowe lecz o zwykłą baterię o napięciu 6 V. Niemniej, konieczna jest jej wymiana i to co kilka miesięcy.
2. W przypadku bezdotykowych baterii łazienkowych wadą jest też to, że nie można (choć przestaje być to regułą) ustawiać sobie temperatury wody. W nowszych bateriach jest taka możliwość.
3. Cena. No właśnie… Wadą bezdotykowych baterii łazienkowych wciąż jest cena. Są one kilkukrotnie droższe od tradycyjnych rozwiązań.