Ciekawe

Wiązania skiturowe – najważniejsze informacje

W środowisku narciarskim od dawna panują już spory, które rodzaje wiązań skiturowych atomic są lepsze -szynowe czy TLT? Lecz zaraz.. warto na początek kilka słów powiedzieć o tym, czym w ogóle jest skitouring i czemu jakiekolwiek wiązania mają tak duże znaczenie tutaj.

Skitouring – jazda bez trzymanki na łonie natury

Otóż skitouring to nic innego jak jazda na nartach pośród dziewiczych gór. Oczywiście w łagodniejszej formie możemy łączyć skitouring z utartymi szlakami, wyciągam i po prostu robić ciekawe wycieczki w góry. Jednak w bardziej ekstremalnej wersji taki skitouring to wyprawy w góry i następny zjazd. Zrozumiałe zatem, że sprzęt będzie się trochę różnił – musi on bowiem umożliwiać wykonanie szybkich zwrotów, być lekki…

Wiązania skiturowe atomic – które lepsze?

Pomińmy teraz kwestię nart i butów, ponieważ na ich temat można by pisać bez mała rozprawy doktorskie. Skupmy się natomiast na rodzajach wiązań. Otóż generalnie wiązania skiturowe atomic znajdziemy w postaci wiązań szynowych oraz wiązań TLT. Czym one się miedzy sobą różnią w ogóle? Zaletą tych pierwszych jest na pewno ich uniwersalność. Tutaj bowiem możemy podpiąć w zasadzie absolutnie każdy rodzaj buta. Niemniej jednak trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że generalnie te wiązania są cięższe. Z drugiej zaś strony wiązania skiturowe atomic TLT charakteryzują się niebywałą lekkością, lecz są zdecydowanie droższe i niestety pasuje do nich specjalne obuwie. Jak zatem najlepiej jest dokonać wyboru? Czym się kierować?

Wypożyczalnia sprzętu? To nie jest zły pomysł!

Otóż na początek warto skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni sprzętu skiturowego. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach takie wypożyczalnie są naprawdę dobrze wyposażone. Wówczas mamy możliwość przetestowania różnego rodzaju nart, butów i wiązań. Oczywiście bowiem są pewne dość ogólne reguły wyboru np. dotyczące długości nart w stosunku do wysokości ich właściciela, niemniej jednak musimy pamiętać, że są to tylko naprawdę ogólne rady. Czasami może się zatem zdarzyć tak, że do nas nie znajdą one zupełnie żadnego zastosowania. I tak np. choć generalnie lżejsze wiązania są w zasadzie bardziej popularne, to może się okazać, że do naszego stylu podróżowania i jazdy paradoksalnie najbardziej będą pasować te cięższe, bardziej uniwersalne.

Podsumowując – warto rozważyć skitouring oraz sprzęt atomic z uwagi na jego wytrzymałość i różnorodną ofertę. Jednak to, co będzie najlepsze z tej oferty dla nas zależy praktycznie tylko i wyłącznie od nas samych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html

Previous ArticleNext Article