Zdrowie i Uroda

Usuwanie tatuażu – czy wybór lasera ma znaczenie?

Rodzaj lasera ma ogromne znaczenie dla skuteczności zabiegu. Sprawdź, jak działa laser pikosekundowy i jakie są jego zalety.

Usuwanie tatuażu – czy wybór lasera ma znaczenie?

Obecnie stosuje się kilka różnych laserów do usuwania tatuażu. Jak się okazuje, rodzaj lasera ma ogromne znaczenie dla skuteczności zabiegu. W opinii ekspertów w usuwaniu różnych kolorów tatuaży najlepiej sprawdzają się lasery pikosekundowe. Dowiedz się więcej na temat tej technologii.

Dla kogo laserowe usuwanie tatuażu?

Usuwanie tatuażu stało się obecnie niemal tak samo popularne, jak jego wykonywanie. Wiele osób chce pozbyć się niechlubnego rysunku ze skóry, który powstał pod wpływem chwili. Laserowe usuwanie tatuażu można wykonać niemal u każdego, niezależnie od wieku. Zabieg jest skuteczny nawet w przypadku bardzo starych rysunków. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do zabiegu, m.in.:

  • świeża opalenizna,
  • skłonność do bliznowców,
  • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających,
  • aktywne infekcje skórne w leczonym obszarze,
  • nowotwory skóry.

Jaki laser do usuwania tatuażu?

Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń, które służą do usuwania tatuażu. W warszawskiej Klinice Miracki skorzystasz z laserów pikosekundowych, m.in. Discovery Pico charakteryzuje się wysoką mocą i energią oraz dużą elastycznością działania. Innowacja wprowadzona przez to urządzenie polega na maksymalnym poziomie mocy, dzięki ultrakrótkim impulsom, które są dwukrotnie silniejsze niż jakikolwiek inny laser do usuwania tatuażu.

Laser pikosekundowy, w przeciwieństwie do innych metod usuwania tatuażu, nie oddziałuje na skórę w sposób termiczny, ale mechaniczny. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania poparzeń ani blizn. Energia lasera powoduje silne mechaniczne uderzenie, które rozbija drobinki tatuażu na pył. Tak małe elementy mogą być efektywnie usunięte przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego, a po kilku sesjach tatuaż może zniknąć bezpowrotnie. Starsze lasery, typu q-switched, rozbijają pigment na dużo większe elementy (wielkości granulek), dlatego nie są tak skuteczne i często pozostawiają ślady po tatuażu w postaci nieestetycznej blizny z domieszką pigmentu.

To, co wyróżnia laser pikosekundowy, to możliwość usuwania nawet najtrudniejszych kolorów, czyli żółtego, czerwonego i zielonego. Starsze techniki laserowe sprawdzały się głównie przy kolorach czarnych i granatowych.

Dodatkowym efektem działania lasera pikosekundowego poza usuwaniem tatuażu jest pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Proces wzmożonej produkcji włókien kolagenowych sprawia, że skóra w miejscu zabiegu szybko się goi, staje się jędrna i elastyczna.

Na czym polega usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym?

Usuwanie tatuażu wykonywane jest przez lekarza medycyny estetycznej. Procedura jest szybka i mało bolesna, w większości przypadków nie wymaga znieczulenia. Specjalista dopasowuje parametry zabiegu do rodzaju skóry, głębokości i koloru tatuażu. Przesuwa końcówką lasera po obszarze poddawanym terapii. Skóra cały czas chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Zabieg trwa od kilku (w przypadku małych tatuaży) do maksymalnie 20-25 minut.

Po laserowym usuwaniu tatuażu skóra jest silnie podrażniona, tworzą się na niej drobne strupki, które znikają po paru dniach i odsłaniają skórę z wyraźnie rozjaśnionym tatuażem. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów potrzebnych jest zwykle od 6 do 8 sesji wykonywanych w odstępach co 6 tygodni. Z zabiegu na zabieg tatuaż staje się coraz mniej widoczny, aż w końcu znika całkowicie.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-srodmiescie-ul-krolewska/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

Previous ArticleNext Article