Umysł badacza a serce artysty

Co powinienem zrobić? Na co iść? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wiele młodych osób. Bowiem wybór studiów wcale nie jest taki prosty – czasem dokonujemy go na chybił trafił i przegrywamy, a czasem odkrywamy swoją pasję. Wiele osób wcale nie wie, czym się pasjonuje, i czym chce się zajmować w przyszłości.

Wielodyscyplinarność zainteresowań

Szczególny problem mają osoby, które interesują się z całego serca wieloma różnymi rzeczami. Wówczas aż trudno wybrać jedną dyscyplinę, w której chciałoby się realizować bardziej. Ten artykuł przede wszystkim jest skierowany do osób, które jednocześnie potrafią rysować, są uzdolnione manualnie, lubią historię i są dobre w przedmiotach ścisłych. Innymi słowy, które posiadają umysł badacza, a serce artysty.
Dość prawdopodobne bowiem, że to właśnie dla nich idealnym kierunkiem będzie konserwacja dzieł sztuki. Dlaczego? Otóż wbrew pozorom jest to bardzo interdyscyplinarna dziedzina nauki. W trakcie studiów młodzi adepci tej niezwykłej dyscypliny uczą się chemii, biologii, fizyki, historii sztuki, muzyki, kulturoznawstwa i oczywiście rysunku, malarstwa i rzeźby.

Charakter konserwatora dzieł sztuki

Z filmów z Indianą Jonesem, który co prawda był archeologiem, oraz z innych filmów i książek przygodowych mamy pewien stereotyp konserwatorów i archeologów jako osób lubiących adrenalinę, wyzwania, odkrywających niezwykłe historie. Z drugiej zaś strony nieraz wspomina się też w powieściach o starszych „zasuszonych jak mumie” konserwatorach. Który obraz jest prawdziwy?
W zasadzie obydwa, choć może nie aż tak skrajnie Tu każdy działa tak, jak czuje. Niektórzy decydują na dalekie podróże i rekonstruują egzotyczne zabytki, inni zaś wybierają spokojniejszą pracę w muzeum. Jednakże każdego dobrego konserwatora zabytków cechować powinna cierpliwość, ciekawość, pasja, wytrwałość.

Studia na kierunku konserwacja dzieł sztuki – jak to zrobić?

Gdzie możemy studiować tak oryginalny kierunek? Otóż na pewno na Akademiach Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie oraz na Uniwersytecie w Toruniu. Tu mamy pewność, że studia rzeczywiście będą na wysokim poziomie.
A jak wygląda rekrutacja? Warto dodać, że nie odbywa się ona tylko i wyłącznie na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Liczą się także umiejętności plastyczne sprawdzane podczas odrębnego, dodatkowego egzaminu. Warto też pamiętać o tym, że liczba osób na te studia jest dość ograniczona.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.