Jak przełamać się i zacząć mówić po angielsku?

Jeśli masz opory przed mówieniem po angielsku to świetnie trafiłeś! Niezależnie czy jesteś początkujący, czy może już dość dobrze znasz angielski – na pewno znajdziesz porady, które Ci pomogą! Poniżej zaprezentujemy praktyczne sztuczki, ćwiczenia i rady dla każdego. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z językiem angielskim dowiedzą się co powinni wdrożyć do swojej nauki oraz unikną popełniania powszechnych błędów dotyczących mówienia w języku angielskim. Zaawansowani zaś powinni znaleźć informacje, które pozwolą im przełamać strach przed odzywaniem się po angielsku w jakichkolwiek okolicznościach.

Jak przełamać się i zacząć mówić po angielsku?

Po pierwsze – mów!

Przede wszystkim musisz zacząć mówić, tak po prostu. Możesz mówić do kolegów i koleżanek, rodziców, psa, kota, a nawet do siebie! Pozwoli Ci to przyzwyczaić się do wypowiadania angielskich słów. Wymowa języka angielskiego różni się od polskiego – między innymi występują inne głoski oraz intonacja. Dzięki temu Twoje ciało i umysł będzie swobodnie artykułowało wyrazy po angielsku. Nie będziesz się dłużej zastanawiał jak powinna brzmieć taka głoska, a jak ułożyć język do innej – to będzie dla Ciebie naturalne.

Po drugie – nie jesteś idealny!

Popełnianie błędów jest całkowicie normalne i nie powinieneś przed tym uciekać. Oczywiście należy dążyć do wyeliminowania powtarzalnych nieprawidłowości! Każdy człowiek popełnia błędy językowe, w wymowie, artykulacji czy intonacji. Pewnie nawet mówiąc po polsku zdarza Ci się coś przekręcić, bo „zaplątał Ci się język”, prawda? Więc jeśli zdarzają się takie sytuacje w języku ojczystym to dlaczego miałoby być to coś strasznie złego podczas nauki języka obcego? Popełnianie błędów to jeden z elementów nauki języka obcego – moim zdaniem dość ważny!

Po trzecie – ucz się zwrotów i wyrażeń!

Jeśli chcesz jak najszybciej zacząć mówić po angielsku to nauka słownictwa i gramatyki nie jest najlepszym wyjściem. Powiedziałbym wręcz, że jest to jedno z najgorszych możliwych rozwiązań. Znacznie skuteczniejsze będzie uczenie się najpopularniejszych wyrażeń i uniwersalnych zwrotów. Dzięki bogatemu zasobowi takich wyrażeń, będziesz w stanie wyrazić wiele myśli przy pomocy dość skromnego zasobu słów. Zauważ, że rozmawiając używasz pełnych zdań i wyrażeń, a nie pojedynczych słów!