Biznes

Systemy pakowania towarów – bo inaczej już nie można.

Czy ktokolwiek, w cywilizowanym świecie, jest w stanie wyobrazić sobie życie bez opakowań? Chyba nie. Dziś człowiek jest niezwykle wygodny i stara się żyć zgodnie zasadami higieny i bezpieczeństwa. Jakie są zatem systemy pakowania towarów i jakie wynikają z tego korzyści dla konsumentów?

Pakowanie towarów – czyli od czego się zaczęło

Jak podaje popularna, internetowa encyklopedia zarządzania, pakowanie jest sposobem na zapewnienie najbardziej bezpiecznego transportu towarów do finalnego odbiorcy. Dzięki opakowaniom, towar trafia w ręce konsumenta w bardzo dobrym stanie – wręcz nie naruszonym. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta – nikt nie chce otrzymać towaru zniszczonego, uszkodzonego czy niehigienicznego – jak by było w przypadku dostawy żywności.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pakowania towarów:

Po pierwsze – pakowanie towarów jednostkowe. Ten rodzaj pakowania polega zapakowaniu każdego, pojedynczego towaru w oddzielny sposób. Taki produkt trafia bezpośrednio do sprzedaży i dalszej konsumpcji. Jednakże nie daje gwarancji stuprocentowej ochrony w warunkach transportu czy magazynowania. Tak zapakowane towary mogą ulec zniszczeniu, na przykład poprzez zgniecenie czy nieodpowiednie przechowywanie.

Przykład towaru pakowanego jednostkowo: produkty spożywcze: czekolady, herbaty, sery itp.; sprzęty AGD i RTV: lodówki, pralki, odkurzacze, czajniki, telewizory, radia itp.

Po drugie – pakowanie towarów zbiorcze – połączenie wielu produktów i/lub opakowań w jedną całość, na przykład na palecie czy w skrzyni. Takie pakowanie stosuje się przy dostawach hurtowych. Takie systemy pakowania towarów pozwalają dostarczyć – na przykład do sklepów – większą ilość produktów za jednym zarazem. Dodatkowo, dobrze ułożone produkty w transporcie, zabezpieczają siebie nawzajem i nie dopuszczają na przykład do przesunięć, zgnieceń czy wszelkich, innych uszkodzeń.

Przykład towaru pakowanego zbiorczo: produkty spożywcze: cukier, mąka – pakowane po 10 kilogramów; napoje w zgrzewkach; nabiał w kartonach itp.

Po trzecie – pakowanie dla transportu. Takie pakowanie jest niezwykle istotne w transporcie międzynarodowym czy krajowym. Ze względu na to, że towar musi być dostarczony do miejsca oddalonego o setki bądź tysiące kilometrów, zapakowanie go na tira, samolot czy statek wymaga dokładności i precyzji. Nie ma tutaj opcji na to, by towar przemieszczał się w podróży. Musi być stabilnie i mocno przytwierdzony do palety i zabezpieczony odpowiednimi pasami transportowymi. Tylko w taki sposób, towar dotrze w odpowiednim stanie.

Przykład towaru pakowanego transportowo: konstrukcje stalowe, żywność, odzież.

Systemy pakowania towarów odgrywają kluczową rolę w handlu. Pozwalają klientowi cieszyć się pełnowartościowym produktem bez konieczności odsyłania go czy reklamowania. Jest to coś, co gwarantuje idealną jakość, za którą zresztą każdy uiszcza opłaty.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/najtansze-nowe-samochody/ https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ https://beesafe.pl/porady/oplaty-na-a4/